English|العربية
چهارشنبه ١٠ آذر ١٤٠٠
صفحه اصلي|تماس با ما|درباره ما|نظرات و پيشنهادات|نقشه سايت
 
 
 
نام :   
ایمیل :   
 
نظرسنجی
تاچه اندازه اطلاعات سايت براي شما مفيد بوده است؟

خيلي زياد
زياد
متوسط
كم

نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نام نمایشگاه:  فرانكفورت

كشور: آلمان

شهر: فرانكفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ ترین نمایشگاه تجاری کتاب جهان از لحاظ تعداد شرکت های انتشاراتی شرکت کننده در آن است که اواسط اکتبر هر سال در فرانکفورت آلمان برگزار می شود. نمایندگان انتشاراتی ها و شرکت های چندرسانه ای سراسر دنیا به منظور مذاکره در زمینه حق چاپ و مجوز کتاب ها به نمایشگاه کتاب فرانکفورت می آیند.

نمایشگاه توسط یک شرکت از ناشران آلمانی و صنف کتاب فروشان سازمان دهی می شود و با بیش از هفت هزار ناشر شرکت کننده از 100 کشور و 286 هزار بازدید کننده، بزرگ ترین نمایشگاه جهان است و مطمئناً مهم ترین نمایشگاه در بازار بین المللی کتاب محسوب می شود؛ اگرچه نمایشگاه کتاب تورین با 300 هزار بازدیدکننده در سال 2006 و 2007 نمایشگاه کتاب فرانکفورت را پشت سر گذاشت.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت علاوه بر اینکه یک اتفاق مهم در بازار عرضه کتاب است، نقش مهمی نیز در سهولت مذاکرات فروش حق انتشار و مجوز بین المللی کتاب ها دارد. بازدیدکنندگان این فرصت را پیدا می کنند که اطلاعات مورد نیاز خود را برای خرید و فروش در بازار نشر، در این نمایشگاه به دست بیاورند. ناشران، آژانس ها، فروشندگان کتاب، کتابخانه داران، دانشگاهیان، گرافیست ها، تهیه کنندگان فیلم، مترجمان، نقاشان، مؤسسات حرفه ای و بازرگانی، هنرمندان، نویسندگان، شرکت های سازنده برنامه های کامپیوتری و چند رسانه ای و خدمات دهندگان همگی در این نمایشگاه شرکت می کنند.

در سال 2006 بیش از 11 هزار روزنامه نگار از 66 کشور اخبار نمایشگاه را که بیش از هفت هزار شرکت کننده مستقل و 183هزار بازدیدکننده تجاری را در کنار یکدیگر قرار داده بود،‌گزارش کردند.

تاریخچه نمایشگاه کتاب فرانکفورت به بیش از 500 سال پیش بازمی گردد. اندکی بعد از اینکه گوتنبرگ چاپ با حروف متحرک را در شهر مینز (Mainz، که فاصله کمی با فرانکفورت دارد) اختراع کرد، اولین نمایشگاه کتاب توسط کتاب فروشان محلی آن‌جا برگزار شد. این نمایشگاه که تا پایان قرن هفدهم میلادی مهم ترین نمایشگاه کتاب اروپا بود، در دوران روشنگری بنابر دلایل سیاسی و فرهنگی جای خود را به نمایشگاه کتاب لایپزیگ داد. بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1949 اولین نمایشگاه کتاب در کلیسای سنت پاول برگزار شد و از آن به بعد دوباره موقعیت برجسته خود را به دست آورد.

روزنامه «گاردین» در یکی از شماره های خود در مطلبی با عنوان «اتفاقی در کنار دریا» پیشینه برگزاری نمایشگاه را در فرانکفورت توضیح داده است:
«فرانکفورت مملو از جمعیت است. هیچ اتاقی برای اقامت خالی نمانده است. ناشران کتاب های خود را با صدای بلند تبلیغ می کنند و قراردادها بر سر میزهای شام بسته می شود. کتاب های آشپزی و رمانس های عاشقانه بیشترین خرید را دارند. جنگ مسافرت ها را محدود کرده، اما نمایشگاه به کار خود ادامه می دهد و پر رونق است.»

این تصویری است که هانری اشتاین، هجونویس و چاپگر فرانسوی، از فرانکفورت ارائه می دهد؛ اما نه از آخرین نمایشگاه در سال 2007، بلکه تصویری مربوط به نمایشگاهی در بیش از 400 سال پیش!

فرانکفورت از سال 1240 میلادی میزبان نمایشگاه های دوسالانه بود؛ نمایشگاه هایی که در آن طلا، نوشیدنی، سوسیس‌های ایتالیایی، ادویه جات و خیلی چیزهای دیگر به فروش می رسیدند. اگرچه مارتین لوتر این نمایشگاه را رد می کرد، اما در سال 1519 در یکی از همین بازارها 1400 نسخه از کتاب او توسط یک روحانی به نام یوهان راک به فروش رسید.

حتی پیش از اختراع چاپ هم نسخه های دست نویس در نمایشگاه های فرانکفورت به فروش می رفتند، اگرچه اولین نمایشگاه رسمی کتاب در سال 1485 شکل گرفت و اولین کاتالوگ کتاب به منظور فروش در یک نمایشگاه توسط جرج ویکله در سال 1564 (سال تولد شکسپیر) برای نمایشگاه فرانکفورت آماده شد.

توماس کوریت که در سپتامبر سال 1608 از فرانکفورت دیدن کرد، چنان شگفت زده شد که اظهار کرد هرگز این حجم عظیم کتاب را در هیچ یک از سفرهای خود در هیچ نقطه از جهان ندیده است.

شهر فرانکفورت از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی برای برگزاری نمایشگاه داشت. قرار گرفتن در کناره رودخانه که به راین دسترسی داشت، امکان حمل و نقل امن کتاب ها را از طریق دریا فراهم می کرد. انتقال زمینی با خطر حمله راهزنان همراه بود.

در قرن شانزدهم میلادی نمایشگاه جنبه بین المللی پیدا کرده بود و نقش مهمی در تجارت کتاب داشت و در آن زمانی که جنگ، مسافرت بین قاره ها را محدود کرده بود، نمایشگاه فرصت مناسب و مهمی برای ملاقات تجار و دلالان با یکدیگر بود. نویسندگان و اندیشمندان نیز از دانشگاه به عنوان محلی برای مباحثه استفاده می کردند.هانری اشتاین که در سال 1574 از نمایشگاه دیدن کرده بود، از آن به عنوان یک «نمایشگاه-دانشگاه» نام برد و جوحاکم بر آن را با آتن قدیم مقایسه کرد. احتمالاً وی کمی هم اغراق کرده باشد، زیرا تجارت چاپ در حال ورشکستگی او در فرانسه، نیاز مفرطی به پشتیبانی داشت که می توانست توسط بازار بین المللی فرانکفورت تأمین شود.

بنابراین یک مقاله ستایش آمیز در وصف نمایشگاه برای مقامات شهر نوشت که در سال 1911 توسط جیمز وست فال از لاتین ترجمه شد. اما فراتر از انگیزه های تجاری، خصلت بین المللی و فرامرزی نمایشگاه و محرک های روشنفکرانه آن بود که اشتاین را هیجان زده کرد. او می نویسد: «این‌جا همه می توانند از صدای زنده بسیاری از انسان های قابل ستایش که از مکتب های مختلف دور هم جمع شده اند، لذت ببرند. این‌جا در اغلب شب ها شما می توانید در مغازه های کتاب فروشی صدای آنها را بشنوید در حالی که با یکدیگر در مورد فلسفه بحث می کنند؛ با همان جدیتی که سقراط و افلاطون در جلسه‌های بحث خود به مجادله می پرداختند.»

فروشگاه های کتاب فروشان و چاپخانه های ثابت فرانکفورت مرکز اصلی فعالیت ها بودند؛ فعالیت هایی نظیر ملاقات با کتاب فروشانی که نام شرکت انتشاراتی خود را بر روی یک تخته می نوشتند و در کنار خود قرار می دادند؛ ناشرانی که معمولاً از فرانسه، ایتالیا، سوئیس، آلمان و البته سرزمین های بسیار دورتر می آمدند. همان طور که اشتاین می گوید: «همان قدر که لباس ها و رفتارهای متفاوت می بینی، زبان های عجیب که به آن صحبت می شود، می شنوی.»

کتاب ها به منظور سهولت در حمل و نقل به صورت ورقه ورقه و صحافی‌نشده فروخته می شدند. آثار مذهبی و علمی به مانند کتاب های عرفان و منطق به فروش می رسیدند.

البته نمایشگاه های سبک تری هم وجود داشتند. به عنوان مثال از میان 9185 کتابی که توسط مایکل هایدر در نمایشگاه سال 1569 فراهم شده بود، مجموعه کتاب های داستانی بیشترین فروش را داشتند.

اگرچه حتی در زمانی که جنگ در اروپا ارتباط عادی بین شهرهای بزرگ را سخت کرده بود، کتاب فروشان و دلالان کتاب تلاش زیادی برای سفر به فرانکفورت انجام می دادند و اگر مسافرت خطرناک به نظر می رسید، حداقل نماینده ای می فرستادند، اما جنگ ها‌عوارض و خسارات خود را بر روی نمایشگاه کتاب برجا گذاشت. جنگ‌های قرن شانزدهم به همراه مالیات های جدیدی که بر کتاب ها بسته می شد و سانسور شدید کمیسیون عالی کتاب در فرانکفورت، منجر به نزول سریع تعداد شرکت کننده ها شد؛ تا قرن هفدهم که کتاب فروشان قایق های خود را به مقصد بازار لایپزیگ به دریا انداختند. کاتالوگ نمایشگاه هر سال باریک‌تر و باریک‌تر شد و بالاخره در سال 1749 برگزاری نمایشگاه متوقف شد تا سال 1949، بعد از جنگ جهانی دوم که نمایشگاه کتاب فرانکفورت احیا شد.

امروزه این نمایشگاه اهمیت و ارزش گذشته خود را به دست آورده و احتمالاً هنوز هم اشخاصی وجود دارند که با اشتاین هم عقیده باشند که، «رفتن از فرانکفورت با افسوس همراه است و بازگشت به آن با خشنودی.»

تاریخ برگزاری: 17-18 October 2015

سایت: www.buchmesse.de/en 

 

 

 
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
 
 

 

 
توسعه همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایران و روسیه در زمینه ترجمه و نشر
مجموعه شاهکارهای ادب فارسی به زبان چيني در پکن رونمايي مي‌شود
رونمایی از کتاب «اقلیم خاطرات» در نخجوان
پروژه انتشار «دایره المعارف اسلامی» به زبان روسی آغاز شد
 
 
 بازدید این صفحه : 5592
 بازدید امروز : 565
 کل بازدید : 13030402
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.6902
 
 
Copyright © 2010 C.O.T.P. All rights reserved. مركز سامان دهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني