English|العربية
دوشنبه ٠٤ بهمن ١٤٠٠
صفحه اصلي|تماس با ما|درباره ما|نظرات و پيشنهادات|نقشه سايت
 
 
 
نام :   
ایمیل :   
 
نظرسنجی
تاچه اندازه اطلاعات سايت براي شما مفيد بوده است؟

خيلي زياد
زياد
متوسط
كم

نمایشگاه بين المللي کتاب آمریکا

 

كشور: آمريكا

شهر: نيويورك

 تاریخ برگزاری: 27- 29 May 2015

سایت: /www.bookexpoamerica.com

           نمایشگاه کتاب آمریکا   

نمایشگاه کتاب آمریکا، موسوم به (BEA)، بزرگ­ترین نمایشگاه تجاری کتاب سالیانه آمریکا است که اغلب در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن (طی 4 روز) و در یکی از شهرهای بزرگ ایالات متحده برگزار می­شود. تقریباً تمامی انتشاراتی­های بزرگ ایالات متحده آمریکا و بسیاری از انتشاراتی­های خارج از کشور آمریکا در این نمایشگاه، غرفه­هایی دارند که در آن به معرفی کتاب­های خود می­پردازند. اینجا نیز موسسات و بنگاه­های انتشاراتی از نمایشگاه، به­عنوان فرصتی برای معرفی عنوان­های آینده و فروش کتاب­های خود، برقراری ارتباط با همکاران و خرید و فروش، حق فرعی چاپ و حق انتشار بین­المللی کتاب­ها استفاده می­کنند.

(نویسندگان، کتابخانه­داران و خریداران جزء کتاب نیز در این نمایشگاه شرکت می­کنند)

این نمایشگاه معمولاً حدود یک میلیون بازدید کننده دارد.

- (BEA) سال 2006 در« واشنگتن دی‌سی»،

- سال 2007 در «نیویورک»،

- سال 2008 در «لس­آنجلس»

- و سال 2009 دوباره در «نیویورک» برگزار شد. در سال­های گذشته (BEA) اغلب در «شیکاگو»برگزار می­شد.

· تاریخچه تشکیل نمایشگاه :

                   این نمایشگاه نخستین نمایشگاه کتاب سالانه در آمریکای شمالی و بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب انگلیسی زبان جهان است و از سال 1902 با حضور نویسنده مشهور «مارک­تواین» شروع به کار کرد.

بخشی جدیدی که از سال 2012 به نمایشگاه افزوده شده است، بخش «بوک کان» مربوط به کتاب­های کُمیک یا مصّور است که امسال با استقبال بیشتری نسبت به سال گذشته برخوردار بود.· جایگاه نشر الکترونیک در نمایشگاه کتاب آمریکا:

          ارزیابی بازار کتاب‌های الکترونیک اولین بار بعد از اختراع کتاب‌های الکترونیک این نوع از کتاب در سال 2009 به نمایشگاه کتاب آمریکا آمد که از همان سال تا یک سال بعد تعداد انتشار این گونه کتاب‌ها رشد فزاینده­ای گرفت.

سال 2013 انتشار کتاب الکترونیک توسط انتشارات «نیلسون» به عنوان یک بازار مهم صنعت کتاب معرفی شد. حضور و شرکت این انتشاراتی در نمایشگاه کتاب آمریکا صرفاً با هدف معرفی کتاب‌های الکترونیک بود. بر­اساس آمارهای ارایه شده توسط انتشارات «نیلسون» میزان کتاب‌های الکترونیک به فروش رفته در بازار کتاب آمریکا 25درصد از کل کتاب‌های فروخته شده بود که از این میزان 31درصد مربوط به کتاب‌های داستانی حوزه نوجوان و 15درصد مربوط به کتاب‌های غیرداستانی می­شد.

میزان رشد فروش کتاب‌های دیجیتال به غیر از کتاب‌های داستانی کمتر رونق داشته و این به دلیل این است که بیشتر نویسنده‌های این داستان‌ها خودشان کتابشان را منتشر می‌کنند. تخمین زده می‌شود حدود 10درصد از کتاب‌های الکترونیک داستانی توسط خود نویسنده‌ها منتشر شده است که معمولاً هر کتاب به طور متوسط کمتر از 3دلار به فروش می رود.

به هر حال بر اساس اطلاعات موجود در حوزه کتاب‌های الکترونیک بیشتر کتاب­های داستانی توسط فروشندگان اینترنتی عرضه می­شود. طبق این اطلاعات از هر 10 داستان کودکان فروخته شده در اینترنت 9 داستان به صورت مجازی فروخته می‌شود و به طور کلی از هر 4 کتاب چاپ شده، یک کتاب چاپی به صورت اینترنتی فروخته می‌شود، یعنی این‌که بیشتر فروشندگان کتاب به سایت­های اینترنتی روی آورده­اند

در نمایشگاه 2013، شش کتابخانه بزرگِ کتاب‌های الکترونیک در یک جلسه 50 دقیقه‌ای خبری اعلام کردند که شاید بتوان آن را آینده بازار کتاب‌های دیجیتال و حتی سُنتی ارزیابی کرد.

«جف ژانکوفسکی» مدیر کتابخانه دیجیتال «هوپلا» (Hoopla) یکی از این کتابخانه‌های شرکت‌کننده در نمایشگاه کتاب، درباره آینده این کتابخانه‌ها اظهار خوش­بینی کرد و گفت: بسیاری از کتابخانه­های دیجیتال، در آینده­ی صنعت کتاب، یک قطب محسوب می­شوند.

وی در این جلسه، طرح جدید یا شاید قدیمی «پرداخت برای مدت موقت» یا همان «کرایه کتاب» را ارایه کرد که از سوی حاضران مورد استقبال قرار گرفت. وی گفت: در آینده کسی برای خرید کتاب پول نخواهد پرداخت چون کتاب‌های خریداری شده روی هم انباشته شده و به درد کسی نمی خورد. کرایه کتاب از طریق سایت­های کتابخانه­های دیجیتال از نظر ژانکوفسکی آینده این نوع از بازار کتاب خواهد بود.

در این جلسه هم­چنین مساله چاپ کتاب از سوی خود نویسنده­ها مورد بررسی قرار گرفت که از آن‌ها به عنوان عوامل جدید چاپ کتاب در عصر کنونی یاد شد. مبحث چاپ کتاب الکترونیک و اشکال مختلف آن از موضوعات اصلی این جلسه بود[1][3].

· برنامه های جنبی و حواشی نمایشگاه

          در این نمایشگاه کنفرانس‌ها و جلسات متعددی با حضور نویسندگان و ناشران و همچنین بازدیدکنندگان برگزار می­شود.

- برگزاری بخش ویژه­ای موسوم به روز آموزش توسط انجمن کتاب­فروشان آمریکا (ABA)که طی آن در کارگاه‌های مختلفی اقشار مختلف درباره صنعت چاپ و رونق آن در عصر دیجیتال آموزش داده شدند.

کار جدیدی که امسال این انجمن ابدا کرده بود برقراری ارتباط بین ناشران و کتاب­فروشان مستقل در سراسر آمریکا بود. در این جلسات، چگونگی رونق بازار کتاب با استفاده از ابزارهای دنیای جدید مثل شبکه­های اجتماعی نیز بررسی می­شود.

به عنوان یکی از فعال­ترین شرکت کنندگان در نمایشگاه، باید به انتشارات «گاردنر» انگلیس اشاره کرد که در سنوات پیشین، از سرویس جدید حمل و نقل کتاب خود به آمریکا رونمایی کرده بود. در این سرویس، کتاب خریداری شده توسط کاربر آمریکایی، یک­روزه به دستش می‌رسد و اگر کسی از کشورهای شرقی بخواهد کتابی از این انتشارات سفارش دهد حداکثر تا شش روز کتاب را تحویل می­گیرد. «کریستین کاولی» مدیر فروش بین­الملل این انتشارات، هدف از ارایه این سرویس را تبلیغ در بین کاربران و خوانندگان عنوان می­کند.

یکی از حاشیه­های نمایشگاه امسال حضور قوی انتشارات «اشت» بود که در روزهای اخیر رقابت و نبرد شدیدی را با «آمازون» شروع کرده است.

ناشر آمریکایی آمازون را متهم کرده است که کتاب‌ها را دیر به دست مشتری می رسانند و همین مساله برای فروش کتاب‌های این انتشارات مشکل آفرین شده است. گفته می­شود، آمازون برای این انتشارات برای فروش ارزان تر کتاب‌هایش قوانینی اعلام کرده که از سوی «اشت» با اعتراض شدید روبه‌رو شده است.

· گسترش و گشایش بخش­های جدید در نمایشگاه کتاب

          بخشی جدیدی که از سال 2012 به نمایشگاه افزوده شده است، بخش «بوک کان» مربوط به کتاب‌های کمیک[2][4] یا مصّور است که امسال با استقبال بیشتری نسبت به سال گذشته برخوردار بود. حتی قرار است به دلیل استقبال بازدیدکنندگان از این بخش، در سال­های آتی یک روز به زمان نمایشگاه اضافه شود.

· بازار 870 میلیون دلاری کتاب‌های کمیک و رمان‌های مصور / اینفوگرافیک

870 میلیون کتاب مصّور و رُمّان گرافیکی[3][5] در سال 2013 در امریکای شمالی و کانادا به فروش رفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) روند صعودی فروش کتاب کمیک (Comic Book) و رمان‌های مصور در بازار امریکای شمالی همچنان ادامه دارد و این رقم در سال 2013 به 870 میلیون دلار رسید.


بر این اساس در سال 2011 رقم 690 میلیون دلار و در سال 2012 رقم 735 میلیون دلار در این بازار ثبت‌شده و رقم 870 میلیون دلاری سال گذشته مؤید این نکته است که بازار کمیک و مصوّر، رشد مطلوبی را طی می‌کند.

آمار بالا و اینفوگرافیک زیر ترکیبی از اطلاعات دو موسسه Comichron و ICv2 است که مشاهده می‌کنید:

· شرکت کشورهای شرقی در نمایشگاه کتاب آمریکا

          کشور رومانی از جمله کشورهایی است که برنامه­های خاصی برای ترجمه آثارش به زبان انگلیسی در نظر گرفته و با همین هدف در این نمایشگاه شرکت دارد. به همین مناسبت نشست مشترکی با حضور نویسندگان، مترجمان، ویراستاران آمریکایی و رومانیایی در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است. این کشور با تمرکز بر آثار «اوژن یونسکو» نمایشنامه‌نویس رومانیایی در این نمایشگاه شرکت می­کند.

· ملاحظه:

یکی از موضوع های اصلی نمایشگاه کتاب آمریکا که بر آن تاکید خاصی شده. مبحث « ویرایش و ترجمه» است.

جشنواره ملی کتاب

جشنواره­ای آمریکایی است که توسط کنگره، هر ساله در واشنگتن دی‌سی برگزار می شود. این جشنواره در اوایل پاییز، ده­ها هزار نفر از مردم را به خود جذب می­کند (در سال 2005، 100 هزار نفر در جشنواره حضور پیدا کردند) و بیش از 50 نفر از نویسندگان، تصویرسازان و شاعران ملل مختلف به منظور امضای کتاب­ها و دیگر فعالیت­ها به جشنواره دعوت می­شوند. در ضمن مسئولان کتابخانه­های سراسر کشور به عنوان نماینده هر ایالت به جشنواره دعوت می­شوند.

 

  

 

 

 
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
 
 

 

 
توسعه همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایران و روسیه در زمینه ترجمه و نشر
مجموعه شاهکارهای ادب فارسی به زبان چيني در پکن رونمايي مي‌شود
رونمایی از کتاب «اقلیم خاطرات» در نخجوان
پروژه انتشار «دایره المعارف اسلامی» به زبان روسی آغاز شد
 
 
 بازدید این صفحه : 6374
 بازدید امروز : 328
 کل بازدید : 13079427
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.3922
 
 
Copyright © 2010 C.O.T.P. All rights reserved. مركز سامان دهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني