منو اصلی
اخبار > میزگرد «روز قدس و ادبیات فارسی زبانان و اردوزبانان هند» برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو؛

میزگرد «روز قدس و ادبیات فارسی زبانان و اردوزبانان هند» برگزار شد

میزگرد تلویزیونی «روز قدس و ادبیات فارسی زبانان و اردوزبانان هند» با حضور شاعران و ادباء برگزار و جایگاه قدس در ادبیات امروز اردوزبانان و فارسی زبانان هند، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو و با مشارکت نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، میزگرد تلویزیونی «روز قدس و ادبیات فارسی زبانان و اردوزبانان هند» به منظور آشنایی ایرانیان با شعر مقاومت فارسی در هند برگزار شد.

مجری این برنامه تلویزیونی ادبی که به مدت چهل دقیقه برگزار شد، علیرضا قزوه، معاون رایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو بود که در آن با دعوت از دو محقق، پژوهشگر و ادیب هندوستانی سید غلامحسین رضوی و مهدی باقر در خصوص جایگاه روز قدس در ادبیات فارسی و اردو در هند سخن گفتند.

این برنامه به زبان فارسی اجرا شد و در آن، غلامحسین رضوی در خصوص سابقه مردم هند در مبارزه با استعمار سخن گفت و یادآور شد: مردم هند بیشترین مبارزه را با استعمار انگلیس کردند و ما بزرگمردی مثل تیپوسلطان را داریم که آن همه مجاهدت با استعمار کرد و بعد از ماجرای فلسطین هم هماره مردم شبه قاره طرفدار مظلوم بوده اند.

مهدی باقر نیز با خواندن شعری از خود در خصوص قدس در مورد جایگاه قدس در ادبیات امروز اردوزبانان و فارسی زبانان هند اظهار کرد: در بین شاعران اردوزبان هند گرایش به سرودن شعر در خصوص روز قدس بسیار پررنگ است و هند شاعری مثل رضا سرسوی را داشته است که به تازگی فوت کرده  ایشان را ما شاعر انقلاب می دانیم از بس در مورد امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب و آرمان قدس و حاج قاسم سلیمانی شعر دارد.

در این برنامه تلویزیونی ادبی، احسان الله شکراللهی نیز به موضوع ادب فارسی و گرایش‌های شعر مقاومت آن اشاره کرد و با خواندن اشعاری از حکیم فردوسی و سعدی و بزرگان هند یادآور شد: این روز بزرگ در ادب فارسی معاصر در هند نیز بسیار مورد توجه بوده است و در گذشته تاریخی ما همواره نبرد بین نور و ظلمت در جریان بوده است.

علیرضا قزوه، مجری برنامه نیز در خصوص شخصیت‌های بزرگ شبه قاره مثل اقبال لاهوری سخن گفت و سهم اقبال را در دفاع از آرمان فلسطین ستود. وی در ادامه ابیاتی از یک مثنوی خود در خصوص قدس را قرائت کرد: 

آی چاووش بخوان! موسم چاووشی هاست

نوبت باده ی گلرنگ خطرنوشی هاست

آی چاووش بخوان بانگ حسینی امشب

یادی از قدس کن و شور خمینی امشب

آی چاووش بخوان شور حجاز است این جا

دل سوی قبله ی اول به نماز است این جا

ما همه گوش به زنگیم و همه چشم به راه

هر که دارد هوس کرب و بلا بسم الله...

شام از کرب و بلا می گذرد ، می دانی؟

قدس از خون خدا می گذرد، می دانی؟

هله چاووش بگو از دل طوفانی ما

خبر تازه چه داری ز سلیمانی ما؟

کشتی نوح رها در دل طوفانی ماست

سند قدس همین خون سلیمانی ماست...

انتهای پیام/ص


١١:٢٤ - 1400/02/19    /    شماره : ٧٦٨٩٣٣    /    تعداد نمایش : ٥٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج