منو اصلی
اخبار > آرمان فلسطین مسئله محوری جهان اسلام است


  چاپ        ارسال به دوست

در عمان مطرح شد؛

آرمان فلسطین مسئله محوری جهان اسلام است

متفکران و اندیشمندان ایران و عرب در وبینار «روز جهانی قدس» در شبکه فرهنگی اُنس عمان، با تأکید بر اینکه آرمان فلسطین، مسئله محوری جهان اسلام است، بنیانگذار جمهوری اسلامی را پیشرو بیداری امت و وحدت و پایه‌گذار مسیر مقاومت و آزادی دانستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وبینار بين‌المللي «روز جهانی قدس» با محوریت بررسی «قضیه فلسطین؛ کانون محور وحدت امت اسلامی» با حضور شخصیت‌هایی از کشورهای عربی و اسلامی از جمله ایران در سلطنت عمان برگزار شد.

در این وبینار که با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شبکه فرهنگی اُنس عمان برپا شد، سخنرانان با تأکید بر اینکه آرمان فلسطین، مسئله محوری جهان اسلام است، بنیانگذار جمهوری اسلامی را پیشرو بیداری امت و وحدت و پایه‌گذار مسیر مقاومت و آزادی دانستند.

سید امیر موسوی، کارشناس مسایل راهبردی و دیپلمات سابق کشورمان در این برنامه با اشاره به اهداف نام‌گذاری روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی(قدس سره الشریف) و ناتوانی و سازشکاری کشورهای عربی در برابر آرمان ملت فلسطین، گفت: روز قدس به مثابه یک استراتژی مهم در برابر رهبران ملت‌ها است چرا که این روز، توجه‌ها را به سمت مسأله اصلی که همان آرمان فلسطین و بازپس گرفتن قدس به عنوان مرکز فلسطین و جدا نشدن از این هدف استراتژیک است معطوف می‌کند و این مساله باعث شد تا جایگاه مقاومت در نزد ملت‌های مسلمان تقویت شده که نمونه بارز آن پیروزی لبنان در مقابل رژیم تا دندان مسلح صهیونستی باشد.

وی افزود: امروزه ملت‌های سودان و بحرین  آرمان فلسطین و مقاومت را فراموش نکرده و در مقابل سازشکاری های حاکمان ایستادگی می کنند که این نتیجه بیداری است که خط مقاومت در این ملت‌ها تعمیق بخشیده است.

فاضل عباس، از فعالان سیاسی بحرینی و عضو شورای رهبری حزب سوسیالیست پیشرو ناصری نیز  طی سخنانی با تجلیل از اقدام حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در زنده کردن موضوع فلسطین و رهبری داهیانه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در تقویت جبهه مقاومت، به بیان اقدامات رژیم صهیونیستی در خصوص یهودی سازی قدس و توسعه شهرک سازی ها اشاره کرد و گفت: اقدامات رژیم صهیونیستی نشان می دهد که عادی سازی روابط و سازشکاری اخیری که توسط کشورهای بحرین و امارات راه اندازی شد، بی هدف و پوچ بوده و آلت دست کسانی قرارگرفتند که به دنبال ایجاد تفرقه در میان ملت‌های اسلامی هستند.

وی افزود: روز قدس یک روز جهانی است و ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران که این پتانسیل را خلق کرده، معتقدم این روز توانسته مخالفت ها با اشغالگری صهیونیست‌ها را احیا کند و مقاومت را به عنوان گزینه اساسی در مقابل قلدری‌های رژیم صهیونیستی برجسته سازد.

نقش امام خمینی(ره) در احیای مسأله فلسطین بی بدیل است

سید علی موسوی‌زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسقط نیز در این برنامه با تأکید بر نقش حضرت امام خمینی(ره) در جهاد علمی و فکری جهت برجسته سازی مساله فلسطین به عنوان مساله محوری برای جهان اسلام، گفت: پایداری و عزم راسخ ملت فلسطین در قیام علیه اشغالگران صهیونیستی به ویژه در سال‌های اخیر، نشان داده است که وحدت اسلامی و مقاومت در برابر متجاوزان می‌تواند عامل تاثیر گذار و حیاتی برای آزادی قدس شریف و سرزمین‌های اشغال شده فلسطین باشد.

وی مسئولیت امروز جهان اسلام و ملت‌های آزاده را تجدید بیعت با قدس و آرمان فلسطین و تعهد به مسیر مقاومت دانست و خاطرنشان کرد: ما یقین داریم خونی که در ریشه قدس شکل گرفته، درخت مقاومت را تنومند ساخته و از فلسطین به لبنان، سوریه، عراق، یمن و کشورهای منطقه سرازیر شده و قطعا خون شهدای مقاومت از جمله شهدای فلسطینی و امثال سردار سلیمانی‌ها نتیجه بخش خواهد بود.

شیخ بدر العبری، از فعالان فرهنگی عمان و رییس شبکه انس که مدیریت اجرای این برنامه را برعهده داشت، در ابتدای این برنامه ضمن تاکید بر اهمیت برپایی روز جهانی قدس، اظهار کرد: پرداختن به موضوع فلسطین یک موضوع انسانی و عقیدتی است چرا که سرزمینشان را غصب کرده، آنان را آواره ساخته و حق زندگی را از آنان گرفته است و دفاع از مساله فلسطین را یک‌وظیفه انسانی و عقیدتی ساخته است.

در این نشست که به صورت زنده در برنامه‌های اینترنتی یوتیوب و زوم پخش شد، شماری از شخصیت‌های فلسطینی، عمانی و کویتی درباره موضوع با سخنرانان به گفتگو پرداختند.

علاقه‌مندان جهت دریافت این برنامه در شبکه یوتیوب می‌توانند به لینک شبکه انس به نشانی اینترنتی https://youtu.be/L61dbPLuEUE مراجعه کنند.

انتهای پیام/ص


٠٧:١٢ - 1400/02/19    /    شماره : ٧٦٨٩١٦    /    تعداد نمایش : ٥٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج