English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در جديدترين شماره نشر بنگال؛

معرفی کتاب «امت اسلامی و تمدن در دوره جهانی شدن»

کتاب «امت اسلامی و تمدن در دوره جهانی شدن» در بیستمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» به همت رایزنی فرهنگی ایران در داکا شرح داده شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در حوزه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب‌های جدیدی که در بنگلادش و به زبان‌های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده‌اند، در ماهنامه «نشر بنگال» به همت رایزنی فرهنگی ایران در داکا معرفی می‌شوند.

کتاب «امت اسلامی و تمدن در دوره جهانی شدن» به قلم مهمد گرمز و ترجمه بنگالی توسط برهان الدین و از سوی انتشارات مکتب پروکاشن در قالب 166 صفحه منتشر شده که در بیستمین شماره از این ماهنامه شرح داده شده است.

نویسنده این کتاب، اهل ترکیه است و در علوم اسلامی تبحر دارد. در مصر در جامعه الازهر هم درس خوانده است. در سازمان‌های بین‌المللی اسلامی حضور داشته به نقاط مختلف جهان اسلام سفر کرده و تجربیات گسترده‌ای کسب کرده است. کتاب حاضر مجموعه شش سخنرانی نویسنده است.

مقالات شش گانه بدین قرار است:

1.         امت اسلامی مشکلات و وظیفه ما

مقوله جهان اسلام و یا کشورهای اسلامی اصالت ندارد، بلکه ساخته غربی ها است و بر ما چسبانده اند. شناخت ما همان امت اسلامی است که از محدوده جغرافیایی کشورها خارج است و تمام ابنای اسلام در هر نقطه جهان را دربر می گیرد. مناطق مختلف در اروپا و شوروی و حتی چین دارای چنان میراث فرهنگی است که نیاز ندارد در آن جاها کتاب التوحید محمد بن عبد الوهاب نجدی برده شود.

مشکل کشورهای افریقایی بعد از خروج استعمارگران همان پیدا کردن هویت اسلامی خود و ایستادن بر پای خودشان می باشد. در امریکای لاتین هم مسلمانان زیادی حضور دارند. برای وحدت اسلامی این مقوله امام ابو حنیفه می تواند الگو قرار گیرد که گفته است " من آمن بالتنزیل لا یکفر بالتاویل" یعنی اگر کسی به قرآن ایمان داشته باشد به بهانه تفسیر و تاویل قرآن نمی توان فتوی به کفر او داد. در این مقاله بررسی عقاید برلوی ها و دیوبندی ها و نیز انتقاد از رساله های تکفیری صورت گرفته. همانطوریکه در پاکستان اختلافات بین برلوی ها و دیوبندی ها وجود دارد در اندونزی بین نهضت العلما و احمدیه اختلافات زیادی وجود دارد. ستایش از دیدگاه های بدیع الزمان نورسی.

2.         آینده تمدن اسلامی

برای احتراز از تفرقه همانطوری که  به فرزندانمان عقاید اسلامی درس می دهیم باید روش گسترش اسلام و تبلیغ در بین دیگران را تدریس و تلقین کنیم . انتقاد از مقوله گلوبالیزیشن. دشمنان اسلام با این شعار اطلاعات خود را جهانی نموده برجهانیان تحمیل می کنند. ما نباید در قرآن و احادیث دلیل ها جستجو کنیم تا مقوله های غربی را توجیه کنیم و بگوییم که مثلا دموکراسی و حقوق بشر غربیها در قرآن و احادیث موجود است؛ بلکه کاری کنیم که ارزشهای خودمان که تا بحال در مغز غربی ها خطور نکرده است مانند توحید و پاکدامنی خانوادگی و معانی در درون ظاهر و ماده را بر آنها تزریق کنیم. ما برای بدحالی خود غربی ها را مقصر می دانیم و نقایص خود را در درون خودمان جستجو نمی کنیم. ستایش از دیدگاه طه عبد الرحمان مراکشی که غزالی زمان است.

روابط بین دین و حیات

روابط بین دین و دنیا

روابط بین دین و علم

روابط بین دین و عقل

روابط بین دین و فرهنگ

3.        صلح و رحمت و عدالت برای دنیای جدید

برای درک اسلام واقعی خطبه پیامبر گرامی در حجة الوداع را در نظر بگیریم. یعنی نباید فقط مسلمانان و یا قشر خاص و آشنایان را خطاب کنیم. بلکه باید کل بشریت را مورد خطاب قرار دهیم. یا ایها الناس ان ربکم واحد.

حسد، بغض و عداوت و نفرت مذهبی ولیده دیدگاه مغلوبیت مردم در برابر مظالم حاکمان دست نشانده استعمارگران است. نباید عدم موفقیت خود را بر گردن دیگران باندازیم و خودمان را پاک و منزه بدانیم.

در مورد هر تفکر جدید باید هشیار باشیم که مبادا در جامعه تفرقه ایجاد کند. وظیفه مهمتر ازاین نیست که خونریزی مسلمانان را پایان دهیم. بعضی ها توحید را وسیله تکفیر قرار داده اند که مایه تآسف است.

4.        جوانان و اسلام

جهان امروزه دست آورد خودتان نیست بلکه از گذشتگان ارث بردید. لذا شما هم این جهان را طوری بسازید که بتوانید ارث بگذارید. انبیا و اهل علم بیشتر جوان بودند. خلفای راشدین وقتی اسلام آورده بودند جوان بودند. مهاجرین رده اول جوانان بودند. معاذ بن جبل در 21 سالگی حاکم یمن شد. تهی مغزی جوانان بسیار خطرناک است. تفکیک بین علوم دینی و دنیوی باعث سقوط امت بزرگ خواهد بود. سه کتاب را باید همیشه بخوانید. انسان، جهان و قرآن.

آذان و اقامه نماز پنجگانه آموزش برای وحدت و محبت است. اتحاد بین دنیا و آخرت و دین و عقل لزوم مبرم دارد.

5.        زبان و روش دعوت

شرح آیه های متعدد قرآن در باره حکمت تبلیغ دین.

6.        احیای تمدن اسلامی وظیفه ما است

باید در فکر و اندیشه مان دگرگونی به وجود بیاوریم و آن را در جهت آینده سازی امت اسلامی بکار گیریم.

انتهای پیام/ص


١٢:٢٨ - 1400/02/18    /    شماره : ٧٦٨٨٩٥    /    تعداد نمایش : ٥٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
فراخوان همایش بین‌المللی «ارمنستان - ایران (از گذشته تاکنون)»
مقاله «تبیین اهداف، ویژگی‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» منتشر شد
شاعری هندی که ۱۲۰۰ مرثیه در رثای سالار شهیدان سرود
معرفی کتاب «ایران همانطوریکه دیده‌ام» در نشر بنگال
شرکت ایران در نمایشگاه کتاب بغداد با نمایش 1200 عنوان کتاب
مردم سالاری دينی رمز ماندگاری انقلاب اسلامی است
«منهاج القرآن»؛ کانون بین‌المللی پرورش قاری و معلم قرآن در پاکستان/ آموزش آنلاین و حضوری علوم قرآنی
آموزش زبان فارسی در دانشگاه قفقاز آموزش داده می‌شود
ایران و چین داراي فرهنگ غنی و صاحب تمدن درخشاني هستند
نسخه دیجیتال کتاب «صنایع دستی ایران؛ یادگاری از قرون گذشته» منتشر شد
کتاب «امام سجاد(ع) و آموزش انسانی» در بنگلادش منتشر شد
حمایت کمیسیون ملی یونسکو از نمایشگاه نقاشی‌های کودکان حیدرآباد هند
فرهنگ جدید فارسی ـ ارمنی در ایروان رونمایی شد
امام خمينی(ره) گفتمان جديدی در جهان اسلام مطرح كرد
سیره و مکتب امام خمینی(ره) از نگاه علماء و اندیشمندان پاکستانی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.