English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از آخرین وضعیت کووید-۱۹ در قرقیزستان

طبق گزارش وزارت بهداشت و توسعه اجتماعی جمهوری قرقیزستان، در تاریخ ۳ می ۲۰۲۱ در سراسر کشور ۲۰۲ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته و مرخص شده‌اند، از جمله در بیشکک ۱۳۱ نفر، در شهر اوش - ۶ نفر، در استان چوی - ۵۱ نفر، در استان نارین - ۳ نفر، در استان اسیک‌کول - ۱۰ نفر و در استان جلال‌آباد - ۱ نفر.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک؛ طی شبانه روز گذشته در سراسر کشور ۲۷۷ مورد جدید کووید-۱۹ ثبت شده است. از این تعداد ۲۱۲ مورد در شهر بیشکک، ۲ مورد در شهر اوش، ۴۹ مورد در استان چوی، ۵ مورد در استان اوش، ۱ مورد در استان نارین، ۷ مورد در استان اسیک‌کول و ۱ مورد در استان جلال‌آباد.

در تاریخ ۳ می ۲۰۲۱ میلادی ۲۶۸۹ آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز انجام شد. در حال حاضر در سراسر کشور ۲۳۰۷ بیمار تحت درمان سرپایی و ۱۴۹۸ بیمار تحت درمان بستری هستند، از جمله در بیمارستان‌های بیشکک ۸۲۷ بیمار، شهر اوش - ۴۲، استان چوی - ۴۳۰، استان اوش - ۲۵، استان تالاس - ۷، استان نارین - ۴۹، استان ایسیک‌کول - ۸۳، استان جلال‌آباد - ۲۲ و استان باتکن - ۱۳ بیمار.

از این ۱۴۹۸ بیمار تحت درمان بستری وضعیت سلامتی ۲ نفر رضایت‌بخش، ۱۰۴۸ نفر متوسط​​، ۳۷۵ نفر وخیم و ۷۳ نفر بسیار وخیم است.

از ۲۳۰۷ بیماری که تحت درمان سرپایی (در خانه) قرار دارند ۱۶۴۲ نفر در بیشکک، ۳۹ نفر در اوش، ۴۱۵ نفر در استان چوی، ۳۵ نفر در استان اوش، ۳۰ نفر در استان تالاس، ۱۰ نفر در استان نارین، ۱۰۵ نفر در استان ایسیک‌کول، ۲۴ نفر در استان جلال‌آباد و ۷ نفر در استان باتکن می‌باشند.

طی شبانه روز گذشته ۳ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ ثبت شده که همه‌ آنها در بیشکک بوده است. در سراسر کشور در مجموع ۱۶۲۲ مورد مرگ ناشی از کرونا ثبت گردیده که ۵۳۸ مورد از نظر آزمایشگاهی و ۱۰۸۴ مورد از نظر اپیدمیولوژیکی تأیید شده است.

طی شبانه روز گذشته در میان کادر پزشکی ۴ مورد جدید کووید-۱۹ ثبت شده که همه‌ آنها در بیشکک بوده است. تعداد کل کادرپزشکی مبتلا به کووید-۱۹ ۴۴۵۱ نفر است. در 24 ساعت گذشته هیچ یک از پرسنل درمانی از بیمارستان‌ها ترخیص نشده و تنها ۴نفر از حالت انزوا در خانه مرخص شده‌اند. در مجموع ۴۳۷۳ از کارکنان بخش کادر درمان در کشور بهبود یافته‌اند.

در تمام دوره همه‌گیری کرونا در سراسر قرقیزستان ۹۶۳۳۷ مورد ابتلا ثبت شده است که از آن ۵۲۳۷۹ مورد از نظر آزمایشگاهی و ۴۳۹۵۸  مورد از نظر اپیدمیولوژیکی تأیید شده است.

در تمام دوره همه‌گیری کرونا ۸۹۹۲۱ بیمار بهبود یافتند.

دیروز، ۳ می ۲۰۲۱ میلادی، آقای زوریدین نورمات‌اف، رئیس مرکز علمی و عملی کنترل عفونت‌های ویروسی، در یک نشست خبری اعلام کرد که بیش از ۳۰ هزار ساکن قرقیزستان علیه کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند. به گفته وی، ۱۳۶۲ نفر از آنها دوز دوم را دریافت کردند. وی افزود که ۱۵۵۱۲ پزشک، ۴۱۹۷ معلم و ۳۳۲۴ فرد بالای ۶۵ سال واکسینه شده‌اند.

در بیشکک یک مرکز تماس وجود دارد که به تمام سوالات مربوط به واکسیناسیون از ساعت ۸ صبح تا شش عصر جواب می‌دهد.

آقای زوریدین نورمات‌اف اطلاعات مربوط به فروش واکسن را تکذیب کرد و گفت، این کار امکان‌ناذیر است، زیرا هر دوز دارو ثبت و داده‌ها در دفتر و رایانه درج می‌شود.

کمپین واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در قرقیزستان از ۲۹ مارس ۲۰۲۱ آغاز شد. واکسن موجود فقط برای ۸۵ هزار نفر کافی خواهد بود، از جمله ۷۵ هزار نفر می‌توانند داروی چینی Sinopharm را دریافت کنند و ۱۰ هزار داروی روسی Sputnik V را. انتظار می‌رود واکسن AstraZeneca در ماه‌های می - جون به قرقیزستان وارد شود.

علاوه بر این، به گفته اقای زوریدین نورمات‌اف، ۷۱ درصد از اتباع قرقیزستان آنتی‌بادی علیه ویروس کرونا دارند. به گفته وی، مرحله دوم آزمایش سرواپیدمیولوژی به پایان رسیده است. مرحله اول ماه آگوست سال ۲۰۲۰ انجام شده بود. آنگاه نتایج نشان داد که در ۳۰ درصد از ساکنین قرقیزستان آنتی‌بادی دارند. اکنون این رقم به ۷۱ درصد رسیده است. هدف از این پژوهش بررسی سطح ایمنی جمعیت نسبت به کووید-۱۹ از لحاظ جنس، سن و محل سکونت است. این کار با پشتیبانی فنی دفتر سازمان جهانی بهداشت انجام می‌شود.

به گفته وزارت بهداشت و توسعه اجتماعی، در حال حاضر در موسسات پزشکی بیشکک ۲۱۳ تخت رایگان برای مبتلایان به ویروس کرونا خالی است. اطلاعات بیشتر و نشانی این موسسات در سایت آن وزارت منتشر شده است.

به گزارش دفتر مطبوعاتی شهرداری بیشکک شش مدرسه پایتخت فعالیت خود را پس از یک مدت کوتاه قرنطینه به صورت حضوری از سر گرفتند. فعلا ۱۰ مدرسه بیشکک از آموزش از راه دور استفاده می‌کنند. علاوه بر این، ۲۵ کلاس به صورت آنلاین تدریس می‌شود. شهرداری افزود که والدین ۲۰۶۸ دانش‌آموز درخواستی را برای ادامه تحصیل آنلاین نوشتند. قابل ذکر است که دانش‌آموزان کلاس‌های از ۱ تا ۵ و ۹ و ۱۱ مدارس دولتی بیشکک به صورت حضوری تحصیل می‌کنند.

در چارچوب کمپین واکسیناسیون علیه ویروس کرونا وزارت امور خارجه همراه با وزارت بهداشت و توسعه اجتماعی واکسیناسیون کارمندان نمایندگی‌های سیاسی کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی و همچنین اعضای خانواده‌های آنها را آغاز کرد. تا حال هفت مورد درخواست تزریق واکسن به وزارت امور خارجه ارائه شده است. همه افراد واکسینه شده یک فرم رضایت‌نامه پر کردند و مشاوره پزشکی و برگ واکسیناسیون دریافت نمودند. به همه کارمندان نمایندگی‌های سیاسی که واکسینه شدند، یک کارت با اطلاعات مربوط به زمان و مکان و دوز واکسیناسیون داده شد. علاوه بر این، وضعیت سلامتی آنها و واکنش ایشان به واکسن زیر نظارت خواهد بود. واکسیناسیون در بیمارستان‌های بیشکک به صورت رایگان انجام می‌شود و داوطلبانه است.

منابع:

http://med.kg/ru/informatsii/4494-statisticheskie-dannye-po-covid-19-v-kyrgyzstane-na-03-maya.html

https://24.kg/obschestvo/192675_COVID-19_bolee_30tyisyach_kyirgyizstantsev_poluchili_privivku/

https://24.kg/obschestvo/192687_COVID-19_u712_protsenta_kyirgyizstantsev_est_antitela/

https://24.kg/obschestvo/192654_dlya_zarajennyih_COVID-19_svobodnyi_213_koek_vmeduchrejdeniyah_bishkeka/

https://24.kg/obschestvo/192710_vbishkeke_shest_shkol_vernulis_koflayn-rejimu_obucheniya/

https://24.kg/obschestvo/192762_nachalas_vaktsinatsiya_sotrudnikov_posolstv_akkreditovannyih_vbishkeke/

انتهای پیام/ص


١٢:٥٨ - 1400/02/18    /    شماره : ٧٦٨٨٨١    /    تعداد نمایش : ٤٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
فراخوان همایش بین‌المللی «ارمنستان - ایران (از گذشته تاکنون)»
مقاله «تبیین اهداف، ویژگی‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» منتشر شد
شاعری هندی که ۱۲۰۰ مرثیه در رثای سالار شهیدان سرود
معرفی کتاب «ایران همانطوریکه دیده‌ام» در نشر بنگال
شرکت ایران در نمایشگاه کتاب بغداد با نمایش 1200 عنوان کتاب
مردم سالاری دينی رمز ماندگاری انقلاب اسلامی است
«منهاج القرآن»؛ کانون بین‌المللی پرورش قاری و معلم قرآن در پاکستان/ آموزش آنلاین و حضوری علوم قرآنی
آموزش زبان فارسی در دانشگاه قفقاز آموزش داده می‌شود
ایران و چین داراي فرهنگ غنی و صاحب تمدن درخشاني هستند
نسخه دیجیتال کتاب «صنایع دستی ایران؛ یادگاری از قرون گذشته» منتشر شد
کتاب «امام سجاد(ع) و آموزش انسانی» در بنگلادش منتشر شد
حمایت کمیسیون ملی یونسکو از نمایشگاه نقاشی‌های کودکان حیدرآباد هند
فرهنگ جدید فارسی ـ ارمنی در ایروان رونمایی شد
امام خمينی(ره) گفتمان جديدی در جهان اسلام مطرح كرد
سیره و مکتب امام خمینی(ره) از نگاه علماء و اندیشمندان پاکستانی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.