English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٠
اخبار > بزرگداشت حافظ در بلگراد


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت حافظ در بلگراد

 

به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بلگراد و با همكاري انجمن ادبي كاروانسرا، مراسم بزرگداشت روز حافظ با حضور جمعي از نويسندگان، دانشجويان و علاقمندان به فرهنگ و ادب ايران در محل اين انجمن ادبي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سرجان ماركوويچ، رئيس انجمن ادبي كاروانسرا در ابتداي اين برنامه در سخناني با اشاره به سفر خود به ايران و شهر شيراز به علاقمندي ايرانيان به شعر و ادب اشاره كرد و اظهار داشت «آنچه برايم جاي شگفتي و در عين حال تامل داشت، آنكه ايرانيان از اقصاي نقاط كشور به آرامگاه حافظ در شيراز مي روند، در آنجا شعر مي خوانند و فضاي ادبي و روحاني خاصي بوجود مي آيد كه من مشابه آن را در هيچ جاي جهان نديده ام».

 وي كه خود نويسنده، ناشر و جهانگرد است ضمن قدرداني از رايزني فرهنگي كشورمان براي برپايي اين مراسم در انجمن ادبي كاروانسرا گفت :«اعضاي اين انجمن عمدتا از فرهيختگان و علامندان به آشنايي با فرهنگ و ادبيات جهان هستند و در اين مركز هر ماه جلسه نقد و بررسي و گفتگوي فرهنگي برگزار مي شود. اكنون اين افتخار را داريم كه برنامه آشنايي با ادبيات و مفاخر ايران را با حافظ، شاعر بزرگ ايراني آغاز كنيم.» وي ابراز اميدواري كرد كه سلسله نشست هاي ديگري را محوريت آشنايي با فرهنگ و ادبيات ايران در اين انجمن برگزار شود

در ادامه، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در ابتدا پس از قرائت غزلي از ديوان خواجه شيراز، به معرفي ابعاد شخصيتي و ادبي حافظ پرداخت و اظهار داشت: «حافظ، درخشانترین ستاره فرهنگ فارسی است. در طول این چند قرن تا امروز هیچ شاعری به قدر حافظ در اعماق و زوایای ذهن و دل ملت ما نفوذ نکرده است. او شاعر تمامی قرنهاست و همه قشرها از عرفای مجذوب جلوه های الهی تا ادیبان و شاعران خوش ذوق تا مردم معمولی هر کدام در حافظ، سخن دل خود را یافته اند و به زبان او شرح وصف حال خود را سروده اند». وي به اشاره به محبوبيت شعر حافظ در ميان ايرانيان و نيز علاقمندي به غزليات حافظ افزود: «بی تردید آنچه موجب ماندگاری و جاودانگی شعر حافظ در طی قرن ها شده است، تجلی آموزه های، دینی، معنوی و عرفانی در غزلیات وی بوده و از آنجاییکه این موضوعات مطابق و مرتبط با فطرت و سرشت آدمی است، برای همیشه ماندگار شده است. درونمایه اصلی غنای شعر حافظ، تاسی و توجه او به آموزه های دینی و در صدر آن، قرآن کریم است که خود در جای جای دیوان، به صراحت و با افتخار به آن اشاره می کند و شعر حافظ خصوصیت های زیادی نظیر قدرت تصویرها، شورآفرینی، سرشار از مضامین ، کم گویی و گزیده گویی، موسیقی الفاظ حافظ و گوش نوازی کلمات، روانی و رسایی، به کار بردن معانی رمزی و کنایی است».

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه به موضوع «حافظ در نگاه شاعران و نويسندگان غربي» پرداخت و ضمن اشاره به تاثيرپذيري گوته، فيلسوف بزرگ آلماني، از حافظ، آراي برخي از نويسندگان از جمله ثورو و رالف امرسون، نیچه، فيتز جرالد  و اي جي باربري را در خصوص حافظ قرائت كرد.

سخنران دیگر این مراسم، سعید صفری، استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد بود كه با موضوع «حافظ و جريان سازي ادبي و هنري در تاريخ فرهنگي ايران» سخنراني نمود.

وی در ابتدا با طرح این پرسش که چرا حافظ و شعر او پس از قرن ها همچنان مورد اقبال و علاقه ايرانيان است اظهار داشت: « شايد بتوانيم سه دليل براي اين موضوع بيان كنيم، نخست، استواري زبان فارسي است كه پس از طي دوران تطور خود از فارسي باستان به ميانه و سپس فارسي جديد، ساختارهاي دستوري آن به گونه اي استوار مانده كه فارسي زبانان قابليت دسترسي به متون اصلي حتي تا هزار سال پيش، از جمله شاهنامه فردوسي، را دارند و از اين رو، فارسي زبانان بدون زحمت به راحتي شعر حافظ را همانگونه كه خود وي سروده، مي خوانند و مي فهمند. در اين باره البته بايد توجه داشت كه حافط نيز غزلياتش را همچون هنرمندي صنعتگر، ميناگري كرده و معاني و صورخيال را به زيبايي به كار برده است. دليل دوم كه بي ترديد مهمترين است، اتكاء حافظ به قرآن و بيان پر رمز و راز امور متعالي در غزليات است كه به خوانش پذيري گسترده اي نيز انجاميده است و سومين عامل، جريان سازي فرهنگي و هنري است كه شعر  و كلام حافظ همانند چشمه ای جوشان، موجب خلق آثاری هنری فاخری در حوزه های مختلف از جمله نقاشی، مینیاتور، خوشنویسی و موسیقی شده است».

 وي در ادامه به موضع اشارات و كنايات عارفانه در شعر حافظ پرداخت و توضيحاتي در خصوص مفهوم «رند و رندي» در شعر حافظ ارايه نمود.

در ادامه این مراسم، به سوالات برخي از حاضران پاسخ داده شد و چند كليپ از نماهاي حافظيه با قطعاتي موسيقي سنتي پخش شد و در انتها، چند غزل براي حاضران قرائت شد.

انتهای پیام/م


٠٧:٣٧ - 1399/07/23    /    شماره : ٧٥٨٤٤٧    /    تعداد نمایش : ٨٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.