English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٠
اخبار > وبینار «رومی و همزيستي مسالمت آميز» در دهلی نو برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با روز مولانا؛

وبینار «رومی و همزيستي مسالمت آميز» در دهلی نو برگزار شد

به مناسبت بزرگداشت روز مولانا و همزمان با سالگرد تولد بنیانگذار جمهوری هند مهاتما گاندی وبینار «رومی و همزيستي مسالمت آميز» توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، سخنرانان در وبینار «رومی و همزيستي مسالمت آميز»  به تشریح نگاه مولانا به انسان وهمزیستی انسانی پرداختند و با اشاره به  اشعار وی پیام اصلی مولانا را برقراری مهر و محبت و صلح و دوستی در بین انسانها بر اساس فطرت انسانی  و توصیه های مولانا را برای انسان امروز فارغ از  از هر دین و فرهنگی .

در ابتدا  ربانی رایزن فرهنگی مولانا را  یکی از شگفتیهاي ادبی و عرفانی داراي اندیشه هاي بلند و فراجهانی دانست که در بسیاري از اشـعار خود بر وحدت دینی وانسانی تأکید داشت .

وی افزود: مولانا همچون طبیبی حاذق  بر این باور بوده اسـت کـه یکـی از بـزرگتـرین بیماريهاي بشریت، بیماري نفس اماره، خودخواهی وتکبر انسانها براي رسـیدن بـه مراتـب مـادي ودنیایی است و راه درمان این بیماری را با تأکیـد وبهره گیری از  اخلاق و عرفـان  در تقویت روحیه معنوي، عشق ورزي و محبت به انسانها دانسته که می تواند در شکلگیری وحـدت و اتّحـاد ادیـان و پیوند دادن  انسان ها بر اساس  حقیقت هستی کمک نماید .

ربانی همچنین با اشاره به ابیاتی از  مثنـوي مولـوي که آنرا  توصـیفی  از سـفر روحـانی مولانا دانست یادآورشد ؛ در نگاه مولانا صلح درونی به عنوان خودشناسی و خودسازی و ارتقای جنبه های کمال معنوی است. انسان های درگیر در جنگ،از صلح درونی در راه رسیدن به آرامش و صفا بی بهره اند لذا  صلح بیرونی بازتابی از  آرامش درونی است.

همایون همتی دیگر سخنران این وبینار در سخنانتش درباره پیام همزیستی انسانی  مولانا اظهار داشت  : مولانا معتقد است که بشریت مانند یک خانواده و  فراتر از همه اختلافات و تنوع و اختلاف زبان و نژاد، ادیان است. وی تلاش کرد تا یک جهان معنوی مبتنی بر برادری جهانی، ارزشهای اخلاقی و زندگی معنادار بسازد.

شریف حسین قاسمی  گفت : شأن زبان فارسی این است که پیام بزرگ و ارزشمندی برای صلح، انسانیت و برادری دارد و به همین دلیل شعرهای فارسی کل جهان را به خود جلب کرده است و یکی از درخشان ترین شاعران زبان فارسی مولانا بوده است که پیام وی مبنی بر همزیسی انسانی است.

احمد تمیم‎داری  گفت : دیوان شمس تبریزی و مثنوی معنوی تفسیر اندیشه مولانا رومی است که بر اساس  عشق، برادری و همزیستی مسالمت آمیز شکل گرفته است . وی گفت مولانا عرفان خود را در مثنوی معنوی در قالب داستان نشان داده است كه بر اساس پیام انسانیت می باشد.

درادامه این وبینارمظفر علی درسخنانی اظهارداشت: آموزه های مولانا امروز حائز اهمیت بسیار می باشد زیرا که مبنتنی بر زبان هنر، فرهنگ، موسیقی، شعر و نقاشی و سماع می باشد .وی افزود  اشعار مولانا برگرفته از آموزه های اسلام است که به ما درس تحمل،  انسانیت، صلح، احترام متقابل بر اساس  آموزه های اخلاقی پیامبر گرامی اسلام ص را می دهد.

آر.ام. چوپرا  در این وبینار گفت : جهان فارسی روزگاری مرز خود را از ترکیه تا هند گسترش داده بود و مولانا روم یکی از مطلوب ترین شاعران عرفانی جهان فارسی است.

وی افزود در یک هزار سال اخیر شعر عرفانی مولانا از جهان اسلام به جهان غرب رسیده است، به ویژه آثار مولوی در ایالات متحده آمریکا پرفروش ترین اثر ادبی  شد، این دلیلی است که شعر مولانا همه فرهنگ ها، ملت ها و اساطیر را در بر می گیرد.

چوپرا نیز در این وبینار طی سخنانی یادآورشد ؛ مردم از همه فرقه ها و ادیان شعرهای مولانا را می خوانند بدون اینکه احساس کنند مولانا پیرو آیین خاصی است. در حقیقت مولانا دین متکثر را در بیان جهانی عشق الهی ادغام می کند.

علی رضا قزوه :معاون رایزنی فرهنگی کشورمان نیز در این وبینار مولانا و شمس تبریزی را دو شخصیت بزرگی برشمرد که آثار و اندیشه آنها تأثیر زیادی بر  ادبیات جهان برجای گذاشته است.

وی افزود :امروز دنیا شیفته مولانا است اما شمس تبریز چنین موقعیتی ندارد در حالیکه شمس تبریز مرشد  مولانا روم بود. شمس تبریز نقش مهمی در ایجاد انقلاب درون مولوی داشته است. مولانا روم یک زندگی اجتماعی داشت و در مدارس و خانقاه ها در میان پیروان خود زندگی کرد ولی شمس تبریز زندگی خلوت پسندانه ای بدون نام و شهرت داشت. او زندگی خود را به زحمت سپری کرد. امرزو از آثارش تنها مقالات شمس تبریزی موجود می باشد که کار مریدان مولانا است.

بلرام شکلا نیز در سخنان خود اظهار داشت ؛ مولوی در چنین مقامی مرتفع قرار دارد که هر نوع اختلاف از بین می رود. مثل مکان خاصی که ممکن است مسیرهای زیادی داشته باشد اما در نهایت به مرکز آن می رسد و کسی که روح بالایی داشته باشد هرگز در بین افراد و ادیان اختلاف نخواهد پیداکرد، او همه مردم را به عنوان عضوی از یک خانواده می بیند و مولانا نیز چنین بود لذا پیام آن امروزها خیلی ارزش دارد.

سید حسن عباس به موضوعاتی نظیر زندگی و آثار مولانا، جایگاه وی در ادبیات فارسی، نفوذ و تاثیرگذاری اشعار عارفانه او در سایر مناطق جهان و معرفی شمس تبریز، مثنوی و معنوی  مولاناد به عنوان اوج خلاقیت مولوی پرداخت.

در این وبینار شخصیت های ادبی، فرهنگی و دانشگاهی از جمله آر.ام. چوپرا تاریخ دان و رئیس سابق انجمن ایران کلکته، مظفر علی رئیس بنیاد بین المللی رومی هند و فیلمساز، همایون همتی استاد دانشگاه و مولای پژوه ، محمد علی ربانی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در هند، سید حسن عباس رئیس گروه زبان فارسی در دانشگاه هندوی بنارس و رئیس سابق کتابخانه ملی رضا رامپور، احمد تمیم‎داری استاد دانشگاه علامه طباطبایی، شریف حسین قاسمی رئیس سابق گروه زبان فارسی دانشگاه دهلی، علیرضا قزوه، معاونت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو ، بلرام شکلا، استاد زبان سانسکریت دانشگاه دهلی  و شاعر پارسی گو در هند  حضور داشتند. مجری وبینار مهدی باقر خان پژوهشگر زبان فارسی در هند بود.

انتهای پیام/م


١١:٣٥ - 1399/07/11    /    شماره : ٧٥٧٧٨٠    /    تعداد نمایش : ١٢٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.