English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در کابل؛

بزرگداشت اولین سالگرد شهادت شهید سلیمانی در افغانستان

مراسم بزرگداشت اولین سالگرد شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در افغانستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بخشی از پیام تسلیت شورای اخوت اسلامی افغانستان در این رابطه، آمده است: حیات سردار سلیمانی عزت و اقتدار مسلمانان بود و شهادتش پیام وحدت و همبستگی و همدیگرپذیری را به بار آورد. سردار سلیمانی در یک تجارت ربانی، نفس عزیز و امانتِ ربّ خود را در طبق اخلاص گذاشت و در برابر طاغوت مستکبر و توطئه دشمنان اسلام و امت، دژ استوار را تشکیل داد.

شورای اخوت اسلامی افغانستان، به مناسبت اولين سالروز شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی، پیام تسلیت صادر کرد.

رییس شورای اخوت اسلامی افغانستان می‌گوید که از سال 1375 که احمدشاه مسعود و جمعی از مجاهدین که قصد داشتند جبهه مقاومت را بازسازی کنند، سردار سلیمانی به این جبهه پیوست و به آنان گفت که جبهه شما، جبهه حق است. سردار سلیمانی و احمدشاه مسعود فرزندان طلایی امت بودند که شهید شدند.

مولوی حبیب الله حسام، رییس شورای علمای ۳۴ استان و رییس شورای اخوت اسلامی افغانستان در محفلی به مناسبت گرامیداشت اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و یادبود از شهدای افغانستان و جهان اسلام سخنرانی کرد.

وی گفت: موضوع شهادت، قهرمانی، سنگرداری و مقاومت در جوامع اسلامی به صورت اساسی شکافته نشده است و مضافا به آن پرداخته نشده است.

معاون شورای حامیان قدس شریف می‌گوید که سردار شهید قاسم سلیمانی، با دفاع از تمامیت ارضی و امنیت جهان اسلام، نقش خود را به خوبی ایفا کرد. مولوی عبدالجلال حنفی، استاد دانشگاه و معاون اول شورای حامیان قدس شریف در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت از اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و یادبود از شهدای افغانستان و جهان اسلام، شهید سلیمانی را مدافع امت اسلام معرفی کرد.

در این مراسم، نمایشگاه عکسی در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد.

وحیدالله سباوون، رهبر حزب اسلامی متحد افغانستان به مناسبت اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی پیام تسلیت صادر کرد. وی در پیام خود، سردار سلیمانی را شخصیتی مجاهد و مرد خستگی‌ناپذیر میدان‌های جهاد و مبارزه توصیف کرد.

همایش اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی در کابل

به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلمیانی، همایش بزرگی در کابل برگزار شد و سخنرانان تأکید کرد: شهادت سردار سلیمانی یک حادثه جهانی بود و به دست شوم توطئه دشمن و تروریزم دولتی از میان برداشته شد.

عبدالطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان گفت: شهید سردار قاسم سلیمانی از بزرگان حوزه تمدنی منطقه، شخصیت مقاوم در برابر اشغال و تهاجم غرب و رژیم اسرائیل بود و ما حق داریم از او تجلیل کنیم.

پدرام شهید قاسم سلمیانی و احمد شاه مسعود را شخصیت‌های بزرگ در حوزه تمدنی منطقه عنوان کرد. به گفته او، مردم منطقه از قهرمانی‌های شهید احمد شاه‌ مسعود و حاج قاسم سلیمانی در برابر اشغال بیرونی‌ها و دفاع از ارزش‌های مشترک آگاه هستند.

نمایشگاه عکس شهید سردار سلیمانی در شهر مزارشریف

در آستانه اولین سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی، نمایشگاه عمومی عکس «شهید سردار سلیمانی» به مدت پنج روز در کتابخانه فردوسی شهر مزارشریف برگزار شد.

بازدیدکنندگان این نمایشگاه تأکید کردند: زمانی که حق و باطل ادامه دارد، راه شهید سلیمانی و همرزمانش ادامه خواهد داشت.

تعدادی از شهروندان و فرماندهان سابق جهادی در محفلی که به مناسبت اولین سالگرد شهید سردار سلیمانی در کابل برگزار شد، او را سدی محکم و نفوذناپذیر در برابر توطئه‌های امریکا و اسرائیل دانستند.

سردار سلیمانی با حضور در اکثر کشورهای منطقه به آنان قدرت ایستادگی و مقاومت بخشید. نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی در اعلامیه ای بیان کردند که سلیمانی با حضورش در اکثر کشورهای منطقه که توسط استکبار جهانی در معرض خطر فروپاشی قرار داشت، به آنها قدرت ایستادگی و دوام مقاومت بخشید.

در بیانیه ای که از سوی نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی منتشر شده، آمده است که سلیمانی در دوران جهاد و مقاومت مردم افغانستان به کمک مردم ما آمد.

حزب رفاه اسلامی مردم افغانستان با صدور پیامی، فرارسیدن اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی را به مسئولان و ملت ایران تسلیت گفت.

رییس دفتر شورای اخوت اسلامی در هرات می‌گوید که افغان‌ها باید شکرگزار خدمات شهید سردار سلیمانی باشند؛ زیرا او در دوران جهاد و مقاومت به مجاهدین و بعد از آن با مهاجرین افغانستانی در ایران خدمات و همکاری‌های زیادی کرده است.

مولوی سید احمد آخوند زاده، رییس دفتر شورای اخوت اسلامی در استان هرات، به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی طی مصاحبه‌ای با خبرنگار آوا بیان کرد: سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بهترین شخصیتی بود که در طول عمر خود مبارزه حق طلبانه کرد.

خطیب نماز جمعه مسجد جامع صادقیه هرات گفت: امریکا از اینکه با توجیهات شان این دو بزرگوار(شهید سردار سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس) را شهید کردند، اشتباه بزرگی را مرتکب شدند.

همچنین، به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، کودکان افغان تصاویر شهید سلیمانی را نقاشی کردند. کودکان با ترسیم چهره این قهرمان روایت کودکانه شان را از رشادت ها، فداکاری ها و ایثار این قهرمان بزرگ دنیای اسلام به تصویر کشیدند.

حزب رفاه ملی افغانستان در آغاز سال میلادی 2021 و اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، بیانیه‌ای صادر کرد. در این پیام آمده است: قاسم سلیمانی یگانه شخصیتی بود که به درخواست و تقاضای کشورهای منطقه از جمله دولت های عراق و سوریه علیه فعالیت های تروریستی داعش وارد عمل و مبارزه گردید، جهان متوجه شد که نابودی گروه تروریستی داعش مدیون ایثار، فداکاری و محصول تلاش ها و مبارزات سردار قاسم سلیمانی است.

همزمان با فرا رسیدن اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، رهبر جبهه مقاومت علیه گروه داعش و شبکه‌های تروریستی در منطقه و فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، وبینار «واکاوی نقش سردار سلیمانی در مسأله افغانستان» برگزار شد.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، از قاسم سلیمانی به عنوان «چهره برجسته» مبارزه با گروه تروریستی داعش یاد کرد و گفت: بدون شک هر نوع برخورد خشن و خارج از قواعد بین المللی در هر شرایطی بر وخامت اوضاع می افزاید.

وی قاسم سلیمانی را از فرماندهان مشهور ایران یاد کرد و گفت که با جان باختن سردار سلیمانی وضعیت آشفته و پیچیده سیاسی و امنیتی در منطقه و خاورمیانه بوجود آمده است.

لطیف پدرام، عضور پشین پارلمان و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان اظهار کرد: رژیم آمریکا منبع شرارت های بسیاری در جهان و منطقه ما بوده است. حمله تروریستی به جان سردار قاسم سلیمانی علاوه بر این که برخلاف قوانین بین المللی است نمونه آشکار ترویسم دولتی می باشد که ترامپ در راس آن قرار دارد. مبارزه و مقاومت در برابر سلطه طلبی آمریکا حق مسلم دولت ها وکشورهای منطقه است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان می‌گوید: از وقوع حادثه صفحه امروز جمعه در بغداد که منجر به جان باختن سردار سلیمانی و همراهان وی گردید متاسف هستیم. این رخ داد را برای خانواده ی سردار سلیمانی، حکومت و مردم ایران تسلیت می گوییم.

همچنین، به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، سازمان افغانستان جوان یک ویژه نامه به نام (یادواره سردار شهید سلیمانی) به دست نشر سپرده است.

هفته نامه فریاد عدالت که مربوط به حزف رفاه ملی است به مناسبت اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی مقالاتی را درباره این شهید بزرگوا به دست نشر سپرده است.

به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل از طریق صفحات اجتماعی خود تصاویر حاج قاسم را نشر کرده است.

منابع: خبرگزاری افغان ایرکا، خبرگزاری جمهور، خبرگزاری آوا، هفته نامه فریاد عدالت و ویژه نامه افغانستان جوان

انتهای پیام/ص


٠٩:٤٢ - 1399/10/24    /    شماره : ٧٦٣٣٧١    /    تعداد نمایش : ٨٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
ترجمه آلمانی کتاب «من زنده‌ام» منتشر شد
مرحوم شیخ احمد الزین عمر با برکتی را در دفاع از اسلام صرف کرد
سلسله هم‌انديشی‌‌های برخط برگزار می‌شود
اهمیت نقش و جایگاه دیپلماسی فرهنگی در بسط روابط ميان ملت‌ها
معرفی استان کرمانشاه در نمایشگاه «پنجره‌ای بسوی ایران»
تدوین نقشه راه همکاری‌های فرهنگي ایران و ارمنستان
شماره جديد مجله بين‌المللی «دی پيج» پاكستان منتشر شد
حکمای ایالت گجرات به زبان فارسی تکلم می‌کردند
مسابقه حفظ و قرائت قرآن کریم در اوگاندا برگزار می‌شود
بررسی تطبیقی تحولات عصری زنان و خانواده در ایران و تونس
آغاز هفته فيلم ايران در عشق‌آباد
زبان فارسی به شکل معجزه آسایی سبب آرامش روحی من شد/ این زبان برای من فرصت‌های شغلی خوبی فراهم کرد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.