English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

سرور دانش:

قاسم سیلمانی چهره برجسته‌ای در مبارزه با داعش بود

معاون دوم رییس‌ جمهوری در نشستی در کابل درباره حمله آمریکا به عراق و ترور سردار سلیمانی اظهار كرد: قاسم سلیمانی چهره برجسته‌ای در اقدامات ضد داعش در منطقه بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران درافغانستان،سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهوری امروز در نشستی در کابل درباره حمله آمریکا به عراق و ترور سردار سلیمانی اظهار داشت: قاسم سلیمانی چهره برجسته‌ای در اقدامات ضد داعش در منطقه بود و ترور وی وضعیت پیچیده‌ای را در منطقه ایجاد کرده است. وی افزود: آمریکا متحد استراتژیک افغانستان بوده و ایران یکی از همسایگان اصلی با روابط دوستانه و تاریخی است. افغانستان روابط خود را با همه کشورها بر اساس قوانین بین المللی و احترام متقابل ادامه خواهد داد.  

معاون دوم ریاست جمهوری خواستار خویشتنداری طرف‌ها برای حفظ آرامش در منطقه شد. دانش ادامه داد: به همه کشورهای دور و نزدیک اطمینان می‌دهیم که از خاک افغانستان هیچ گونه تهدیدی علیه منافع آنها صورت نخواهد گرفت. وی همچنین تصریح کرد: امیدواریم تحولات اخیر در منطقه تأثیر منفی بر افغانستان و روند صلح نداشته باشد.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی: شهادت سردار سلیمانی را به ملت ایران تسلیت گفت

دکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان، طی بیانیه ای ضمن اظهار تاسف نسبت به شهادت سردار سلیمانی، با ملت ایران ابراز همدردی کرد. وی گفت: حمهوری اسلامی ایران یکی از همسایگان و متحدان کشور ما است. که در دوران جهاد و مقاومت در کنار مردم ما ایستاد..

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و رئیس حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز با صدور پیامی گفته که شهادت این سردار نامدار به افزایش تنش ها در سطح منطقه و جهان دامن خواهد زد و این اقدامی است که خلاف مقصد صلح خواهی جهانی و نظم‌پذیری بین المللی شمرده می‌شود. خلیلی اضافه کرد که او با توجه بر اینکه طرفدار صلح جهانی و مخالف هرگونه تنش نظامی در سطح منطقه و جهان می باشد، توسل به عمل قهرآمیز نظامی این چنینی را دامن زدن به بحران و تنش می داند که به نفع هیچ کشور نمی باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور با صدور اعلامیه‌ای، گفته است که او حمله هوایي نیروهای امریکایی در فرودگاه  هوایی بغداد را که در نتیجه آن سردار قاسم سلیمانی به شهادت رسیده را شدیداً تقبیح کرده ‌و آن را خلاف اصول و موازین بین المللی و صلح و ثبات در منطقه می‌داند.

کرزی هشدار داده است که این اقدام موجب افزایش تنش‌ها و خصومت‌های بیشتر در منطقه ما شده و به ثبات و صلح بیش از پیش آسیب می‌رساند. او شهید سلیمانی را شخصیت با وقار و خواستار صلح و ثبات در افغانستان توصیف کرده و از بارگاه خداوند برایش بهشت برین استدعا کرده است. کرزی همچنان گفته است: "جمهوری اسلامی ایران با وجود حضور نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان با کشور ما روابط حسنه داشته و در امر باز‌سازی کشور ما همکاری صمیمانه داشته است".

حنیف اتمر: شهید قاسم سلیمانی در بهبود امنیت و تقویت صلح در افغانستان نقش اساسی داشت.

محمد حنیف اتمر، مشاور سابق امنیت ملی افغانستان در حساب توئیتری خود نوشت: بمناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی مراتب همدردی و تسلیت خود را به خانواده شادروان، دولت و ملت برادر جمهوری اسلامی ایران ابراز نموده و از ایزد متعال برای ایشان بهشت برین استدعا می کنم. وی افزود: در دوره خدمتم  به عنوان  مشاور امنیت ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، همکاری های دو دولت در جهت بهبود امنیت و تقویت روند صلح به حمایت جدی شهید سردار سیلمانی گسترش یافت که از آن قدر دانی می کنم.

عطا ء محمدنوراستاندار سابق بلخ: حمایت سخاوتمندانه سردار سلیمانی از حکومت مجاهدین در دروه مقاومت فراموش نمی شود.

جهان امروز بیشتر از هر زمان دیگر به صلح و امنیت نیاز دارد. حادثه اخیر در بغداد به جان آقاى قاسم سليمانى سبب نگرانی ملت‌های منطقه شده است. از آنجایی که کشور همسایه برادر و دوست جمهورى اسلامى ایران اشتراکات تمدنی و فرهنگی با کشور ما دارد و در دوره‌های جهاد و مقاومت و در عصر جدید از حامیان مردم افغانستان بوده است؛ حمايت سخاوتمندانه آقاى سليمانى به نمایندگی از کشور ایران از حكومت مجاهدين به رهبرى رهبر شهيد استاد ربانى و قهرمان ملى احمد شاه مسعود خصوصا در دوره مقاومت ثبت تاریخ شده و ملت با پاس افغانستان آن‌را فراموش نمی‌کند. همین‌گونه کشور دوست ایالات متحده آمریکا نیز یکی از شرکای مهم و استراتژیک کشور ما در دوره جدید و عصر جمهوری دانسته می‌شود‌ که در مبارزه علیه تروریستان و ساختن یک افغانستان آزاد و آباد همواره در کنار مردم ما ایستاده است. پس برای مردم افغانستان حفظ و تداوم مناسبات دوستی با هر دو کشور مبتنى و استوار بر حفظ منافع ملى ما و احترام متقابل با اهمیت است. به‌همین روی مردم افغانستان که سالیان طولانی تجربه تلخ از جنگ و خشونت دارند، بیشتر از سایر ملت‌ها به راه حل مسالمت‌آمیز در اختلافات پیش آمده میان طرفین تاکید می‌نماید.

ژنرال باز محمد جوهری، معاون پیشین وزارت دفاع ملی نیز با بیان اینکه ژنرال سلیمانی مغضوب دشمنان خود و محبوب  و افتخار مردم و هوادرانش بوده است گفته که به لحاظ اصول و قانون جنگ برای آمریکا که یک کشور بزرگ است، اینگونه حمله نا جوانمردانه محسوب می شود.

جوهری ادامه داده که سردار سلیمانی در به زانو در آوردن داعش در عراق و سوریه نقش مهم و استراتژیک داشت و او در مرگ این ژنرال شجاع متاثر شده و برایش رحمت الهی را خواستار می باشد. او با اشاره به واکنش رهبران کشورها و رسانه‌های بین‌المللی در ترور سردار سلیمانی اضافه کرده است که این برای او یک افتخار و عظمت است.

واکنشن حزب رفاه ملی افغانستان در پی حمله تروریستی امریکا به فرودگاه بغداد.

حزب رفاه ملی افغانستان حمله ترورستی امریکا به فرودگاه بین المللی بغداد و به شهادت رساندن ژنرال سرلشکر قاسم سلیمانی را محکوم می نماید و آنرا جنایت آشکار علیه امت اسلامی، مسلمانان جهان و کشورهای اسلامی می داند.

حزب وحدت اسلامی شهادت سردار قاسم سیلمانی را تسلیت گفت.

حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد محقق، شهادت سردار قاسم سلیمانی را مایه اندوه و تاثر بی پایان و ضایعه ای جبران ناپذیر خواند.

سردار سلیمانی بعنوان یک عنصر اعتدلت گرا برای ایران اسلامی و نهضت جهانی اسلام در مقابله با تروریزم بین المللی و افراط گرایی، القاعده و داعش غنیمت بزرگ بود و شهادت ایشان بدون شک ضایعه جبران ناپذیر است. همچنان مصیبت وارده را به دولت و ملت برارد و همسایه، ایران، تسلیت گفته امیدوار است که کشورهای اسلامی در پناه خداوند متعال و اقتدار ملی و حسن تدبیر متصدیان امور، همه از گزند حوادث محفوظ بمانند.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان شهید سلیمانی چهره نامدار ضد گروه های تکفیری بود.

حزب جمعیت اسلامی در واکنش به ترور قاسم سلیمانی این رویداد را به خانواده قاسم سلیمانی، مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران تسلیت عرض می‌نماید.

در پیام منتشر شده این حزب سیاسی آمده است که سردار قاسم سلیمانی از چهره‌های نامدار ضد گروه‌های تکفیری و تروریستی از جمله داعش در سطح منطقه و جهان شمرده می‌شد و از ترور این‌گونه چهره‌ها، جز گروه‌های افراط‌گرای تکفیری که دشمن مشترک همهٔ ما اند، هیچ فرد، گروه و کشور دیگری سود نخواهد برد.

شهادت سردار سلیمانی نویدبخش شکست دشمنان در منطقه است.

جامعه روحانیت امامیه هرات در واکنش به خبر ترور و شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: شهادت این سردار سرافراز، نوید بخش شکست دشمنان در منطقه خواهد بود.

لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته است که رژیم آمریکا منبع شرارت‌های بسیاری در جهان و منطقه‌ی ما بوده است. او اضافه کرده است که حمله‌ی تروریستی به جان سردار قاسم سلیمانی علاوه بر این که بر خلاف قوانین بین‌المللی است نمونه‌ی آشکار تروریسم دولتی می‌باشد، که ترامپ در راس آن قرار دارد. براساس گفته‌های پدرام؛ مبارزه و مقاومت در برابر سلطه طلبی آمریکا حق مسلم دولت‌ها و کشورهای منطقه است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا نیز تعهد کرده است که در جبهه جنگ نرم علیه استکبار امریکایی بیش از گذشته استوار باشد. آقای مزاری اضافه کرده است که قطعاً نبود سردار سلیمانی در این دنیای پر از ظلم و جور کفر و فریب و نیرنگِ نفاق و ترس و بزدلی محافظه کارانِ خداخواه و دنیا طلب، جای تاسف دارد و دل هر مؤمن مسلمان و حتی آزادی‌خواهان سایر ادیان را به سختی می فشارد و به درد می آورد. مزاری ترور سلیمانی را نشان از ضعف عمیق و گسترده امریکایی‌ها خوانده و گفته است که توسل به ترور کار یک ابر قدرت جهانی و حتی منطقه ای و کمتر از آن کشوری نمی تواند باشد، بلکه گروه بسیار کوچکی نیز توان اقدام به کار ناجوانمردانه و از میان برداشتن انسانها را دارد.

ابوالحسین یاسر، رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان نیز با صدور پیامی گفته که شهادت سردار بزرگ و رشید دنیای اسلام نوید بخش شکست و زبونی دشمنان، عزت، سربلندی و اقتدار بیشتر اسلام و مسلمانان در منطقه خواهد بود. یاسر اضافه کرده که سردار سرافراز قاسم سلیمانی به فوز عظیم شهادت و لقاالله نائل شد و ترس بزرگی با شهادت خود بر دل دشمنان اسلام ایجاد کرد.

سید ناصر عطایی، رئیس شورای ملیت سادات افغانستان نیز گفته که خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی میلیون‌ها قلب را داغدار کرد و به درد آورد. نصرالله صادقی‌زاده نیلی نماینده سابق پارلمان افغانستان نیز گفته که شهادت پاداش الهی است برای بندگان شایسته ومخلص که عمری در انتطار عروج بسوی معبودش بوده‌اند. او اضافه کرده که سردار قاسم سلیمانی مرد شجاع از سلسله خوبان بود که نامش لرزه بر جان دشمنان اسلام می‌انداخت به دست پلید ترین انسان ها به شهادت رسید.

دکتر عارف احمدی، استاد دانشگاه غالب نیز نوشته است که از منظر حقوق کیفری بین‌المللی، کشتن فرمانده قاسم سلیمانی مصداق بارز تروریسم دولتی است.

سید حسن صفایی، رئیس حزب اعتدال افغانستان نیز حمله تروریستی به خودروی سردار سلیمانی را محکوم کرده و بار دیگر منادیان دروغین مقابله با تروریزم دستان ناپاکشان را به خون یکی دیگر از قهرمانان مبارزه با تروریزم بین المللی رنگین ساخت. وی گفت: سردار قاسم سلیمانی یگانه فردی بود که در قطع ریشه های تروریزم دست بالایی داشت و تلاش های آن شهید دشمنان اسلام را دست پاچه ساخته و سرانجام ایشان امروز جام شهادت را نوشیدند.

  واکنش ها در فضای مجازی :

در همین حال کاربران در فضای مجازی فیسبوک ،  تلگرام  وتوئیتر  و ابراز نظر در کانال های  اجتماعی  از ترور سردار سلیمانی ابراز  تسلیت و همدردی کردند  و  اظهار داشتند ترور وی دگرگونی های بزرگی را در منطقه در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/م

 


١٢:٢١ - 1398/10/17    /    شماره : ٧٤٢٣١٧    /    تعداد نمایش : ١٦٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شماره جدید فصلنامه «دانش» منتشر شد
مجموعه مقالات در خصوص خطبه امام علی(ع) با عنوان «چگونه با شیطان مبارزه کنیم»
دیدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ لبنان
آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه اسکودار استانبول
انتخاباتی برای تعیین مفتی جدید قرقیزستان/کاندیداها چه کسانی هستند
مامنی برای عاشقان ادبیات
افتتاح مرکز اسلامی با حضور نمایندگان آمریکا و اروپا در صربستان
نمایش آثار فرهنگی و هنری ایران در تایلند
اعطای راتبه تحصیلی بنیاد سعدی به دانشجویان دانشگاه‌های قرقیزستان
برگزاری وبینار «در آستانه طلوع، مجاهدت و انتظار برای منجی» در ایتالیا
ترجمه و چاپ دفتر دوم مثنوی مولوی به زبان گرجی
علاقه‌مندم فرهنگ و ادب ایران زمین را به مردم یونان معرفی كنم
خواهان افزایش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایران هستیم
رونمایی از کتاب «رومی خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» در اندونزی
دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان آغاز شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.