منو اصلی
اخبار > رايزن فرهنگى كشورمان در لبنان با رهبران مسیحی منطقه زحله و بقاع ديدار كرد


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت سال نو ميلادى؛

رايزن فرهنگى كشورمان در لبنان با رهبران مسیحی منطقه زحله و بقاع ديدار كرد

رایرن فرهنگی کشورمان در لبنان در نخستین دیدار سال نو میلادی با کاردینال «عصام درویش»، رهبر مسیحیان روم کاتولیک بقاع و زحله و رئیس کمیته اسقفی گفتگوی اسلام و مسیحیت، دیدار وگفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه یار دراین دیدارضمن ارائه گزارشی از تلاش های انجام یافته در جهت تعمیق گفتگو و همزیستی میان ادیان، خواستار برگزاری فعالیت مشترک میان رایزنی و کمیته اسقفی گفتگوی اسلام و مسیحیت با هدف حمایت از تنوع دینی و فرهنگی و تبادل ديدار و گفتگوى دانشمندان و رهبران دینی کلیساهای لبنان و انديشمندان مسلمان ایران شد.

کاردینال درویش نیز با استقبال از پیشنهاد رایزن فرهنگی کشورمان،  به معرفی فعالیت های فرهنگى ، اجتماعى و دينى کلیسای روم کاتولیک در منطقه بقاع و بخش های مختلف آن نمود .وى همزيستى مسالمت اميز اديان الهى را يك ضرورت براى بشريت در مواجه با دين انكارى ونشر صلح و دوستى  دانست.

 خامه‌‌یار در ادامه دیدارهای دوره ای خود با کاردینال «الیاس رحّال»، کاردینال روم ملکی کاتولیک منطقه بعلبک دیدار وگفتگو کرد.

وی این دیدار را فرصتی جهت معرفی نقش ایران در حمایت از آزادگان جهان و تنوع دینی و مذهبی منطقه عنوان کرد و در پایان از کاردینال رحّال برای سفر به ایران جهت اطلاع یافتن از وضعیت مسیحیان کشورمان دعوت نمود.

كاردينال رحال ، تنوع دينى در ايران وحمايت جمهورى اسلامى ايران از مسيحيان را ستود و آنرا الگويى  براى ديگر كشورها خواند. وى همچنين مقاومت را باعث سرافرازى و سربلندى ملت لبنان و ديگر ملتهاى منطقه دانست و شهادت سردار قاسم سليمانى را به دست طاغيان عصر محكوم كرد .

دیدار بعدی رایزن فرهنگی کشورمان با کاردینال «حنّا رحمه» سر اسقف ابریشیه مارونی های منطقه بعلبک و دیرالاحمر بود. وی در این دیدار به ابهام زدایی درباره مطالبی که رسانه های مختلف درباره ادعای دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی لبنان  و دیگر کشورهای منطقه پرداخت.

خامه‌یار با بیان این نکته که جمهوري اسلامي ايران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در ارائه هر آن چه بتواند به ملت های منطقه و ثبات کشورشان کمک کند، دریغ نکرده است ، گفت: کشورمان با تکیه بر حسن همجواری و احترام متقابل نسبت به برقراری روابط حسنه با کشورهای عربی و اسلامی تلاش نموده و با هرگونه اشغالگری از سوی صهیونیست ها و دخالت آمریکا در سرنوشت کشورهای منطقه و به غارت بردن منابع طبیعی آنها مقابله کرده است.

 وی افزود: جمهوري اسلامي ايران تلاش نموده تا از ورود لبنان به منازعات منطقه ای جلوگیری کند و ایران هیچ گاه در امور داخلی لبنان دخالت نکرده و نخواهد کرد و همواره خواستار ثبات و امنیت این کشور بوده است.

خامه یار در پایان گفت: رییس جمهور و دیگر مسئولان بلند پایه ایرانی پس از حادثه انفجار بندر بیروت به کمک شتافتند و دکتر ظریف در دیداری رسمی به این کشور  آمد تا آمادگی کشورمان را جهت ارائه هرگونه کمکی به لبنان اعلام نماید.

کاردینال رحمه نیز با ابراز خرسندی از این دیار ، ادامه گفتگوها جهت رفع هرگونه سوء تفاهم را خواستار شد و در پایان از سخنان رایزن فرهنگی کشورمان استقبال و برای اسرانيان آرزوی موفقیت کرد.

این دیدار ها با اهدای مجموعه کتاب هایی درباره وضعیت مسیحیان در ایران و معرفی آنها و نیز تاريخ تمدن و تاريخ هنر كشورمان پایان یافت.

انتهای پیام/م

 

 


٢٠:٢٩ - 1399/10/29    /    شماره : ٧٦٣٦١٠    /    تعداد نمایش : ٨٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج