منو اصلی
اخبار > زنی که سرمایه جهان اسلام است


  چاپ        ارسال به دوست

حدادعادل در تجلیل از دلال عباس عنوان کرد:

زنی که سرمایه جهان اسلام است

وبینار تجلیل از دلال عباس، دانشمند اهل لبنان در قالب نشست «ایران فراسوی مرزها» به صورت مجازی  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بر اساس خبر رسیده، غلامعلی حدادعادل، مدیرعامل بنیاد دایرةالمعارف اسلامی در وبینار آشنایی و تجلیل از دلال عباس با تشکر از برگزارکنندگان این برنامه اظهار کرد: طی سال‌های طولانی که افتخار آشنایی و همکاری با خانم دکتر عباس را داشتم، ایشان را شخصیتی دانشمند، باایمان، بااراده، محترم، متین و صبور یافته‌ام.

حداد عادل با تأکید بر این‌که او را صاحب فکر اجتماعی و سیاسی پیشرفته و صاحب ‌بینش در مسائل اجتماعی و سیاسی می‌داند، افزود: یکی از میدان‌های گسترده همکاری خانم دکتر دلال عباس با ایران، همکاری ایشان با بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی است که کتاب «دانشنامه جهان اسلام» را منتشر می‌کند.

او با اشاره به این‌که «دانشنامه جهان اسلام» تاکنون به زبان فارسی در ۲۸ جلد منتشر شده و ۱۲ جلد از این مجموعه به زبان عربی در لبنان ترجمه و چاپ شده است، توضیح داد: بنده باید به‌جرئت عرض کنم که اگر شخصیت و وجود سرکار خانم دکتر دلال عباس در لبنان نبود این کار صورت نمی‌گرفت.

مدیر دایرةالمعارف اسلامی افزود: سرکار خانم دکتر دلال عباس از روز اول ترجمه این دانشنامه به زبان عربی، در لبنان مشاور ما بوده‌اند و علاوه بر این‌که بر مجموعه مترجم‌ها ریاست کرده و عده قابل‌توجهی مترجم را نیز به ما معرفی کرده‌اند، خودشان ویراستار زبانی و ادبی کار بوده و شخصاً بر ترجمه دانشنامه اشراف داشته‌اند.

حدادعادل خطاب به مخاطبان لبنانی این وبینار گفت: اگر دوستان لبنانی می‌خواهند از سهم ایشان در ترجمه دانشنامه به زبان عربی مطلع شوند، بدانند که بیش از هزار مقاله از ۳۲۰۰ مقاله منتشرشده در جلد اول تا دوازدهم را خانم دکتر دلال عباس به عربی ترجمه کرده‌اند؛ همچنین ایشان در حال حاضر مشاور مدیر ترجمه عربی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی هستند و از راهنمایی‌های ایشان استفاده می‌کنیم.

او با تقدیر و تشکر از «نقش بی‌بدیل و کمک ذی‌قیمت» دلال عباس در ترجمه دانشنامه به زبان عربی بیان کرد: بنده افتخار می‌کنم که ایشان از خود بنده نیز یک کتاب را به زبان عربی ترجمه کرده‌اند و امیدوارم با مساعدت آقای دکتر خامه‌یار زودتر چاپ شود.

حدادعادل گفت: من فراموش نمی‌کنم که در سفر به لبنان، در منزل سرکار خانم دکتر عباس میهمان شدم و خانواده محترم و کریم ایشان را هم زیارت کرده‌ام.

مدیرعامل بنیاد دایرةالمعارف اسلامی در پایان ضمن آرزوی سلامتی و طول عمر برای دلال عباس، بیان کرد: ایشان یک سرمایه برای لبنان، ایران، عالم عرب و جهان اسلام هستند که از دانش خود در زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات عرب به بهترین وجه برای ایجاد وحدت اسلامی استفاده می‌کنند.

دومین نشست مجازی پروژه «ایران فراسوی مرزها» عصر روز چهارشنبه به‌منظور آشنایی و تجلیل از دلال عباس با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی و رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار شد.

انتهای پیام/م


١٥:٠٣ - 1399/10/28    /    شماره : ٧٦٣٥٤١    /    تعداد نمایش : ٦٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج