منو اصلی
اخبار > بررسی «نقش علامه محمد اقبال در روابط ایران و پاکستان» در لاهور


  چاپ        ارسال به دوست

به میزبانی دانشگاه پنجاب؛

بررسی «نقش علامه محمد اقبال در روابط ایران و پاکستان» در لاهور

سمینار «بررسی نقش علامه اقبال لاهوری در روابط ایران و پاکستان» در شهر لاهور برگزار و شرکت‌کنندگان و اقبال‌شناسان، بصیرت و اندیشه‌های این شاعر پارسی‌گوی را منبع الهامی برای تحکیم روابط میان دو کشور همسایه توصیف کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این سمینار بین‌المللی، محمدرضا ناظری، سرکنسول ایران، نیاز احمد اختر، نائب رییس دانشگاه پنجاب، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، سلیم مظهر، قائم مقام دانشگاه و استاد زبان فارسی و شماری دیگر از اساتید بخش فارسی این دانشگاه، اندیشمندان و اقبال‌شناسان پنجابی اعم از قمر علی زیدی، رییس دانشکده خاور شناسی، ممتاز انور چوهدری، معین نظامی، نبیله رحمان، رییس دپارتمان زبان پنجابی، زاهد منیر عامر رییس دپارتمان زبان اردو، بصیره عنبرین، محمد ناصر، رییس دپارتمان زبان فارسی، دکتر محمد کامران، حامد اشرف همدانی، ضیاءالحسن و عارفه شهزاد در این برنامه حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان و اقبال‌شناسان با اشاره به شناخت اقبال و اندیشه‌های او، این شاعر پارسی‌گوی را به عنوان پُلی مستحکم و ابدی برای دوستی دو سرزمین معرفی کردند.

نیاز احمد اختر، رییس دانشگاه نیز در سخنان خود ضمن تأکید بر شناخت بیشتر اقبال و اندیشه‌های وحدت آفرینش، او را باعث تحکیم مودت بین ایران و پاکستان دانست.

ناظری، سرکنسول کشورمان در لاهور بیان کرد: مناسبات دوستانه دو کشور همسایه، برادر و مسلمان طی بیش از ۷۰ سال گذشته مدیون تلاش شخصیت‌ها و افراد تأثیرگذاری از جمله علامه محمد اقبال شاعر و فیلسوف پارسی‌گوی پاکستانی بوده است.

وی در ادامه سخنانش، افزود: ایامی که گذشت متعلق به علامه محمد اقبال بود، شخصیتی که چند موضوع در آثار و عقایدش بیشتر جلوه‌گری می‌کند و موج می‌زند: ارادات به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص)، ارادت و عشق به قرآن کریم و اینکه قرآن کتابی است که بیشتر به عمل تأکید دارد تا حرف، وحدت مسلمانان، بازگشت به خویشتن و تکیه بر خود و داشته‌های خود و بازیابی هویت اسلامی.

رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور در سخنان خود، بیان کرد: اقبال لاهوری ستاره شرق در انتخاب زبان مناسب برای بیان عمق افکارش، فارسی را برگزید و برای تعیین قالب سخن، شعر مثنوی را بهترین دید و مولوی را مرشدی مصلح یافت.

وی ادامه داد: همانگونه از که مولوی اندیشه‌های عرفانی و روشنگر خود را به ایرانی، عرب، رومی و ترک گسترانید، اقبال نیز هندی، افغانی، ترک، عرب و ایرانی را مخاطب خود دانست. این اولین و اساسی‌ترین پیوند اندیشه‌ای و اعتقادی علامه اقبال لاهوری با سرزمین ایران بود.

سلیم مظهر، استاد زبان فارسی به عنوان سخنران پایانی برنامه، علامه اقبال و اندیشه‌هایش را چون چراغی روشن و مسیری مستقیم برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور دانست.

انتهای پیام/ص


١٢:١٠ - 1399/09/05    /    شماره : ٧٦٠٥٢٥    /    تعداد نمایش : ٦٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج