منو اصلی
اخبار > بد‌رفتاري‌های دینی را نمی‌توان تحت شعاردفاع از «آزادي بيان» توجيه كرد


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در محکومیت جسارت به ساحت مقدس رسول‌الله(ص)/

بد‌رفتاري‌های دینی را نمی‌توان تحت شعاردفاع از «آزادي بيان» توجيه كرد

مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بیانیه‌ای در محکومیت جسارت به ساحت مقدس رسول الله(ص) اعلام کرد: بد‌رفتاري‌های دینی را نمی‌توان تحت شعاردفاع از «آزادي بيان» توجيه كرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، متن این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جسارت به ساحت آسماني حضرت محمد(ص)، توهين به والاترين مقدسات مسلمانان و اهانت به احساسات ميليون‌ها مسلمان است. جسارت‎هاي اخير به حضرت ايشان در غرب و بالأخص در كشور فرانسه كه در قالب تصاوير شنيع و انزجار برانگيز؛ تحت عنوان «كاريكاتور»، چهره بسته است و حمايت بي‌پرده مسئولين عالي رتبه كشور مذكور از اين بي‌اخلاقی‌ها و تأكيد ايشان بر تداوم حمايت از آن، با شعار دفاع از «آزادي بيان»، موجب آزردگي عميق و جريحه دار شدن احساسات مسلمانان جهان از جمله ميليون‌ها مسلمان فرانسوي تبار و ساكن در اين كشور و نارضايتي و شگفتي همه انسان‌هاي آزاده و خردمند شده است.

گويا حاميان اين كردار شنيع، بويي از روامداري و خردورزي نبرده‌اند و با رعايت حرمت باورها و حريم احساسات آدميان بيگانه‌اند. بر هيچ انسان معتدلي؛ پيرو هر باوري كه باشد، پوشيده نيست كه اين بد‌رفتاري‌ها را نمی‌توان تحت عنوان شعارهايي چون دفاع از «آزادي بيان» و مانند آن، توجيه كرد.

برخي از مسئولين عالي رتبه سكولار فرانسه، گويي از جايگاه دعوت‌گران جنگ‌هاي خانمان سوز صليبي در قرون وسطي، سخن مي‌رانند و خطابه‌هاي ايشان، بيشتر اسلام ستيز و مسلمان سوز است تا دفاع از آزادي بيان. بر عقلاي اين كشور پنهان نيست كه اين بد‌رفتاري‌ها و بداخلاقي‌ها، منجر به تقويت افراط‌گرايي و خشونت ورزي در جهان مي‌شود و اين فرايند نه به سود فرانسه است و نه هيچ كشور ديگري در جهان.

مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اين دست بدرفتاري ها و بي تدبيري‌ها را شديداً محكوم كرده و از مسئولين كشور فرانسه مي‌خواهد كه به خودآيند و از خود و ديگر فريبي و خردستيزي و بي‌تدبيري اجتناب كنند و شعار دفاع از ارزش‌هاي جمهوري فرانسه را محملي براي ابراز خصومت با پيامبر خدا، حضرت محمد (ص) و اسلاميان نسازند.

اين مركز همچنين از تمامي مجامع ديني و فرهنگي؛ به ويژه در فرانسه، درخواست دارد كه در هوشيار ساختن مسئولين حامي اين هتاكي‌ها و بايستگي رعايت لوازم روامداري، خردورزي و فرهيختگي و پرهيز از بدرفتاري، بداخلاقي، بي‌تدبيري و خصومت‌ورزي، متعهدانه ايفاي نقش نمايند.

مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بار ديگر بر لزوم احترام به مقدسات تمامي اديان و ارزش‌هاي اصيل همه فرهنگ‌ها و تداوم گفتمان سازنده و استمرار تعامل خيرخواهانه ميان پيروان همه اديان و اهالي همه فرهنگ ها تاكيد مي ورزد و در پيشگاه خداوند متعال دست نياز بلند نموده و عاجزانه براي رفع ويروس كرونا و همچنين نكبت خردسوزي و ديگرستيزي از جوامع بشري دعا مي‌كند.

انتهای پیام/ص

 

 

 


١٤:٢٢ - 1399/08/05    /    شماره : ٧٥٨٨٤٠    /    تعداد نمایش : ٦٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج