منو اصلی
اخبار > وحدت امت اسلامى مهم ترين و ضروری ترین نيازهاى امروز جهان اسلام است


  چاپ        ارسال به دوست

قزلسفلی در خطبه‌های نماز جمعه کامپالا:

وحدت امت اسلامى مهم ترين و ضروری ترین نيازهاى امروز جهان اسلام است

رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا در خطبه‌های نمازجمعه کامپالا گفت: وحدت امت اسلامى مهم ترين و ضروری ترین نيازهاى امروز جهان اسلام است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آستانه میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی(ص) و هفته وحدت شیخ عبدالرزاق امام جمعه مسجد جامع منطقه ناگورو کامپالا  از قزلسفلي رايزن فرهنگي جهت ایراد خطبه و اقامه نماز جمعه دعوت کرد.

رایزن فرهنگی ضمن عرض تبریک میلاد حضرت محمد (ص) و تولد امام جعفر صادق (ع) با قرائت آیات و روایات مرتبط با اهمیت وحدت و با اشاره به فرازهائی از بیانات وحدت آفرین امام خمینی(ره) و امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) به  تبیین و تشریح ضرورت و حیاتی بودن وحدت مسلمین پرداخت.

 خطیب نماز جمعه مسجد جامع منطقه ناگورو کامپالا با بیان برخی دلائل عقلی و نقلی استدلال نمود که  وحدت امت اسلامى مهم ترين و ضروری ترین نيازهاى امروز جهان اسلام است.

قزلسفلي با بیان اینکه تمام مخلوقات عالم ، ماه و خورشید و فلک و... با همه تفاوت هائی که دارند وحدت دارند ، بین پیامبران و اولیای الهی وحدت وجود داشته است و ... گفت بدون وحدت همه چیز از هم گسسته و بنائی ساخته نخواهد شد.

وحدت در اسلام ، فوری ترین ، مهم ترين و ضروری ترین نياز امت اسلامی محسوب می گردد

خطیب نماز جمعه مسجد ناگوروی کامپالا گفت دلائل عقلی و نقلی حاکی از آن است که خروجی عبادات نماز ، روزه ، حج ، جهاد ، و ... وحدت می باشد.قزلسفلي در بخشی از خطبه ها با بیان اینکه وحدت خروجی عبادات می باشد گفت وحدت در اسلام ابتدائی ترین ، فوری ترین ، مهم ترين و ضروری ترین نياز امت اسلامی محسوب می گردد. 

رایزن فرهنگی با بیان اینکه وحدت اسلامی ضامن سعادت مسلمانان  و امری اجتناب ناپذیر می باشد تاکیدکرد: دیر یا زود مسلمانان برای نجات خود از شر اجانب و عوامل مردم فریب آن ها باید باهم متحد شوند.   

امام جمعه میهمان مسجد جامع ناگروی کامپالا با بیان اینکه پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) همواره مسلمانان را به حفظ وحدت سفارش كرده اند گفت: قرآن مجید هرگونه درگيری و يا تشتت را كه منجر به تفرقه و فروپاشی اتحاد ميان مسلمانان شود مورد نكوهش خود قرار داده است.

استعمارگران از گذشته تا کنون بین سنی و شیعه اختلاف انداخته اند

 رایزن فرهنگی کشورمان در بخشی از خطبه های نمازجمعه دوم آبان ماه مسجد جامع ناگوروی کامپالا با تاکید بر هوشیاری مسلمانان از توطئه های دشمنان و عوامل آن ها گفت: استعمارگران از گذشته تا کنون با استفاده از عوامل افراطی و جاهل خود تلاش نموده اند بین سنی و شیعه اختلاف انداخته و  تعداد زیادی از مسلمانان با ایمان را به قتل رسانده اند .

همانطور که پیشتر گفته شد؛امام های جمعه و هیات امناء مساجد اوگاندا طبق سنت و فرهنگ خود از قزلسفلی رایزن فرهنگی جهت  اجرای خطبه ها و اقامه  نماز جمعه  دعوت  به عمل می آورند .

این نمایندگی  ضمن استقبال از دعوت ها  با حضور در نماز جمعه ها خطبه هائی حاوی مطالب آگاهی بخش ، وحدت آفرین ، بیدار کننده ، بصیرت بخش ، ترغیب به شناخت اصول و فروع دین و ابعاد همه جانبه مکتب اسلام ناب به عنوان یک مجموعه به هم پیوسته و تفکیک ناپذیر ، ارتقاء سطح تقوا برای شناخت دوست و دشمن و... ارائه می دهد.

وي با اشاره به رابطه تقوی و هدایت ضمن تشریح مفهوم لغوی و اصطلاحی تقوی گفت که باید زمینه های لازم را برای ایجاد تقوی در خود و جامعه جهت دست یابی به هدایت خداوند متعال فراهم نمود .

قزلسفلي در بخشی دیگر از خطبه ها ضمن توضیح آثار و نتایج اعتقاد به " اشهد ان لا اله الا الله " و " اشهد ان محمدا رسول الله " گفت: اگر مفهوم شهادتین دقیق فهمیده شود و به پیام های آن ها عمل گردد به استقرار وحدت ، صلح ، محبت ،  امنیت در سطح جهان اسلام ، توسعه همه جانبه ، حاکمیت ارزش های اسلامی و انسانی و... در جامعه منجر خواهد شد.

قزلسفلي در بخشی از خطبه های نماز جمعه مسجد جامع ناگورو کامپالا با اشاره به سیاست های تفرقه انگیز دشمنان قسم خورده تاکیدکرد: دلائل نقلی و عقلی حاکی از آن است وحدت فوری ترین ، مهم ترين و ضروری ترین نياز امروز امت اسلامی می باشد.

خطیب نماز جمعه مسجد جامع منطقه ناگورو در بخشی از خطبه ها با توضیح و تشریح شعار  قولوا لااله الا الله تفلحوا گفت وحدت ابتدائی ترین سیاست پیامبر اکرم(ص) و اهل البیت آن حضرت در استقرار تعالیم عالیه اسلام و تاسیس اولین دولت اسلامی در مدینه بوده است.

گروه های سلفی افراطیبه اسلام ناب جاهل هستند و یا  مزدور سیاست های تفرقه و حکومت دشمنان می باشند

 رایزن فرهنگی درادامه خطبه ها با اشاره به به فعالیت برخی گروه های سلفی افراطی و وهابی مسلک و تکفیر شیعیان اوگاندا و ایجاد تفرقه بین مسلمین خاطرنشان ساخت: افرادی که بین سنی و شیعه اختلاف و تفرقه ایجاد می کنند از دو حال خارج نیستند؛ یا به اسلام ناب جاهل هستند و یا  مزدور سیاست های تفرقه و حکومت دشمنان می باشند.

رایزن فرهنگی در ادامه خطبه ها فرازهائی از بیانات امام خمینی(ره) و امام خامنه ای( مدظله العالی) در خصوص اهمیت وحدت تبیین و تشریح نمود.

وی در بخشی از خطبه ها به شرح فرازهائی از بیانات امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و هفته وحدت و امام خامنه ای(مدظله العالی) به شرح ذیل پرداخت :

 1    ما با مسلمین اهل تسنن یكي هستیم؛ واحد هستیم كه مسلمان و برادر هستیم. اگر كسي كلامي بگوید كه باعث تفرقه بین ما مسلمان ها بشود، بدانید كه یا جاهل هستند یا از كساني هستند كه مي‏خواهند بین مسلمانان اختلاف بیندازند. قضیه شیعه و سني اصلا در كار نیست، ما همه با هم برادریم".

2-    "عوامل اجانب كه منافع خود و اربابانشان را در خطر مي‏بینند، براي تحریك برادران اهل سنت و دامن‏زدن به برادركشي، قضیه شیعه و سني را طرح نموده و مي‏خواهند با شیطنت بین برادران اختلاف ایجاد كنند".

3-   "آن هایي كه مي‏خواهند بین اهل سنت و اهل تشیع فاصله ایجاد كنند نه سني هستند نه شیعه. اینها اصلا به اسلام كار ندارند".

4-   امام خامنه ای : مساله‌ شیعه و سني یكي از ابزارهاي مهم دشمنان براي زمینگیر كردن امت اسلامي است. هم سني‌ها بدانند، هم شیعه‌ها بدانند؛ همه، در ایران و در دنیاي اسلام، این را بدانند كه اختلاف شیعه و سني یكي از ابزارها و چماق هاي دشمن علیه امت اسلامي است. آنها هر جور بتوانند، از این ابزار استفاده مي‌كنند. 

 

 مساله‌ شیعه و سني یكي از ابزارهاي مهم دشمنان براي زمینگیر كردن امت اسلامي است

شیخ عبد الرزاق امام جمعه مسجد ناگوروی کامپالا و نمازگزاران ، خطبه های نماز جمعه را بسیار مفید و سازنده توصیف نموده و از رایزن فرهنگی تقاضا نمودند در هفته های آینده نیز امامت نماز جمعه این مسجد را به عهده بگیرد.

گفتنی است که با اعلام شرایط کرونائی جدید در اوگاندا  اخیرا منع برگزاری نمازهای جمعه و جماعات با رعایت فاصله اجتماعی و تا سقف حداکثر هفتاد نفر  در داخل مسجد و استفاده از ماسک برداشته شد.

انتهای پیام/م


٠٩:٤٥ - 1399/08/04    /    شماره : ٧٥٨٧٨٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج