منو اصلی
اخبار > رونمایی از کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» در گرجستان


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» در گرجستان

کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» با حضور اساتید، ایران‌شناسان، کارشناسان و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در انستیتوی شرق‌شناسی گرجستان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست روزنمایی از کتاب «گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران» مربوط به مطالعات پژوهشی و علمی درخصوص آثارمعماری آرامگاه شاهزاده گرجی و سنگ نوشته های گرجیان دفن شده در قبرستان دولاب تهران و شهر های دیگر ایران  و بررسی نحوه حفاظت ازمیراث‌های فرهنگی و تاریخی گرجستان بود.

برنامه‌های این جلسه شامل ارائه گزارش اقدامات انجام شده در خصوص مطالعات علمی،مرمت و بازسازی آرامگاه همسرخوشتاریا  یکی از شاهزادگان گرجی ، تبادل نظر کارشناسان برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی گرجستان ، برگزاری نمایشگاه عکس از آرامگاه همسرخوشتاریا  و سنگ نوشته های قبرستان گرجیان در شهرهای مختلف ایران و جلسه رونمایی از کتاب"گرجیان در گورستان مسیحی دولاب تهران " بود.

در ابتدای نشست، پرفسور گیورگی سانیکیدزه رئیس انستیتوی شرق شناسی با اشاره به ارتباطات تاریخی و فرهنگی گرجستان و ایران نمونه هایی از میراث فرهنگی و تاریخی مشترک را معرفی کرد و سپس گزارشی از اقدامات انجام شده در یک سال گذشته درحوزه فعالیت های علمی وفرهنگی گرجستان با ایران و همچنین اقدامات انجام شده برای مرمت و بازسازی آرامگاه همسر آکاکی مفودیویچ خوشتاریا  در راستای اجرایی کردن  یادداشت تفاهم همکاری میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و دانشگاه دولتی ایلیا ارائه کرد.

رئیس انستیتوی شرق شناسی گرجستان درادامه سخنان خود از همکاری های خوب و سازنده سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، وزارت امورخارجه ، سازمان میراث فرهنگی و سایر نهادهای علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در راستای توسعه روابط علمی وفرهنگی دوجانبه با نهادهای گرجستان بویژه انسیتیوی شرق شناسی همکاری و فعالیت مشترک دارند تقدیر و تشکر کرد .

در ادامه حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با اشاره به روابط تاریخی دوجانبه و اشتراکات فرهنگی ایران و گرجستان گفت :دو کشور ايران  وگرجستان ريشه‌هاي تاريخي و فرهنگي عميقي وجود دارد که پيشينه و فرهنگ مشترک دو ملت را مي‌توان به کمک میراث مشترک تاریخی و فرهنگی،دانشمندان و شعرا، شخصیت ها ، آيين‌ها، آداب و رسوم، زبان و ادبيات دوکشور شناسایی و معرفی کرد.

 رایزن فرهنگی کشورمان افزود: هرگونه اقدامي که به منظور شناخت،حفظ،احيا و ارتقاي فرهنگ و میراث مشترک انجام شود مي تواند زمينه ساز ارتقاي تعاملات سياسي،اقتصادي، علمي شود. مصطفوی بر اهمیت شناسائی و مستند سازی میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس، آثار تاریخی  و آداب و رسوم مشترک دوکشور تاکید کرد و از آمادگی رایزنی فرهنگی  برای همکاری و انجام طرح و برنامه های مشترک خبرداد.

در ادامه تعدادی از ایرانشناسان و کارشناسان ازجمله دکترنیکولوز ناخوتسریشویلی ،آنتون واچارادزه  از آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان،خانم تامار تکوادزه خبرنگار شبکه تلویزیونی ارت سولوونبا - پاتریاکی و سایر کارشناسان سخنرانی کردند.

دراین نشست درباره پروژه‌های تحقیقی، کارهای انجام شده و برنامه‌ها و پروژه‌هایی آینده درخصوص حفاظت ازمیراث فرهنگی گرجستان بحث شد وکتابی که در این ارتباط چاپ شده بود رونمایی شد.

انتهای پیام/


١٠:٥١ - 1398/04/20    /    شماره : ٧٣٢٧٦٢    /    تعداد نمایش : ١١٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج