English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٢١ فروردين ١٤٠٠
هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند
هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند تاریخ ثبت : 1399/08/03
طبقه بندي : ,,
عنوان : هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند
مصاحبه شونده : <#f:3884/>
مصاحبه كننده : <#f:3885/>
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : سایت خبرگزاری رسمی مالزی ـ برناما
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

پرفسور امیرحسین ذکرگو، هنرمند و هنرپژوه ایرانی مقیم مالزی که بیش از ۴٠ سال است، فعالیت هنری می‌کند معتقد است که هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند و با تعامل فراملی، آنها به ارتقا صلح و برادری کمک می‌کنند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «برناما» مالزی اظهار کرد: هنر به تمدن اعتبار می‌بخشد؛ هر چقدر هم که در فناوری پیشرفته باشیم، اگر هنر عالی تولید نکند و اثری از خود برجای نگذارد، نمی‌تواند «تمدن» نامیده شود.

ذکرگو افزود: بدون شک حتی بالاترین تمدن‌ها نیز دوره‌های تاریکی داشتند، هنر حتی تاریک‌ترین مراحل تاریخ بشر را به زنده ترین و مؤثرترین شیوه ثبت می‌کند.

این هنرمند نقاش و عکاس ۶٣ ساله گفت: حدود ۴٠ سال در کشورهای غربی، شرقی و اسلامی زندگی کرده‌ام و خود را خوشبخت می‌دانم زیرا در این دوره زمانی، علاوه بر آشنایی با فرهنگ‌های غنی، شاهد تجربه متنوع بوده‌ام.

ذکرگو که استاد نسخه‌های خطی خاورمیانه در دانشگاه ملبورن و استاد سابق هنرهای اسلامی و شرقی در انستیتوی بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی (ISTAC) دانشگاه اسلامی مالزی است، به طور گسترده بر روی نسخه‌های خطی اسلامی کار کرده است و بر اهمیت نسخه‌های خطی جاوی  Jawi به عنوان میراث مشترک آسیای جنوب شرقی تأکید دارد.

وی می‌افزاید: نامه‌ها و دست نوشته‌های تاریخی که به خط جاوی نوشته شده منعکس کننده ارزش‌های زیبایی شناختی منطقه گنجینه‌های پنهانی در میراث اسلامی هستند.

ذکرگو تأکید کرد: قطع ارتباط نسل جدید ازمیراث غنی تاریخی آنها به دلیل عدم توانایی در خواندن آنها، جای تأسف دارد. بنده تلاش می‌کردم که در سخنرانی‌ها خود درباره تاریخ هنر اسلامی از تصاویر خط جاوی استفاده کنم.

وی خاطرنشان کرد: هنر یک روند بسیار کند است و من مطمئن هستم دو دهه زندگی من در مالزی بر آثار هنری من تأثیر گذاشته است، چراکه هنرمندان سفیران واقعی فرهنگ‌ها هستند.

این هنرمند ایرانی در پایان سخنانش، افزود: برخی از دوستان که از کارگاه هنری من بازدید کرده‌اند می‌گویند که تأثیر زیبایی‌های محلی را در انتخاب رنگ و الگوها احساس کرده‌اند.

گفتنی است؛ ذکرگو به عنوان متخصص مطالعات تطبیقی در هنرهای مذهبی، هم‌اکنون به ترجمه رامایانا، یکی از مهمترین حماسه‌های سانسکریت هند باستان به زبان فارسی می‌پردازد. این اندیشمند که تقریباً ١٠ سال در هند زندگی کرده و به زبان هندی تبحر کامل دارد، ١۶ کتاب و بیش از ١٠٠ مقاله منتشر شده به زبان‌های فارسی، انگلیسی و اردو دارد.

انتهای پیام/ص

تعداد نمایش : 380 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.