English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

چهارمين دور گفت‌وگوهای فرهنگی زنان ايران و چين/ 3

باستانی: بانوان نقش‌آفرینان اصلی در پیشگیری و خود مراقبتی در برابر کرونا هستند

معاون بررسی‌های راهبردي معاونت امور بانوان و خانواده رياست جمهوری در چهارمين دور گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ايران و چين اظهار کرد: بانوان در نقش مادر، همسر، پرستار و فرزند در کانون خانواده، نقش‌آفرینان اصلی در پیشگیری و خود مراقبتی در برابر ویروس کرونا هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سوسن باستانی، معاون بررسی‌های راهبردي معاونت امور بانوان و خانواده رياست جمهوري در سخنرانی خود در چهارمين دور گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ايران و چين که به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، به موضوع «عملکرد دولت جمهوری اسلامی در حوزه سلامت بانوان و خانواده در دوران شیوع کرونا» پرداخت.

وی اظهار کرد: سلامت یکی از نیازهای اساسی انسان است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز برخورداری از سلامت را حق اساسی برای همه افراد کشور خود می‌داند. برهمین اساس، ارتقای سلامت همیشه در اولویت برنامه‌های کشور قرار دارد و افزایش کیفیت زندگی مردم علاوه بر افزایش امید به زندگی جزء اهداف سلامت به حساب می‌آید.

نقش زن در خانواده از محوری‌ترین نقش‌ها محسوب می‌شود

باستانی افزود: سلامت بانوان مهمترین راه برای رسیدن به زندگی سالم برای همگان بوده و نقش زن در خانواده از محوری‌ترین نقش‌ها به شمار می‌آید. بانوان، محور اساسی سلامت و اعتلای خانواده و جامعه محسوب می‌شوند و مرگ و میر، ناتوانی و رفتارهای آنها، همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی در ادامه، بیان کرد: متأسفانه پیدایش بحران بیماری عالم‌گیر کووید ـ 19 از دسامبر 2019 موجب رویدادی اضطراری شد که وضعیتی خطرناک و ناپایدار برای افراد، خانواده، جوامع و دولت‌ها ایجاد کرد و باعث به وجود آمدن وضعیتی شد که برای مقابله با آن نیاز به استراتژی‌ها و اقدامات اساسی و جدید شدیم.

باستانی ادامه داد: اگرچه شواهد ملی و بین‌المللی حاکی از آن است که در همه‌گیری کووید ۱۹، گروه‌هاي مختلف سني و جنسي در معرض خطر هستند، اما تأثیر طولانی مدت این همه‌گیری، به دليل طولاني شدن دوره‌هاي قرنطينه و خانه نشيني اجباري می‌تواند تأثيرات مضاعفي بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی گروه‌هاي مختلف بانوان وارد و بسياري از نابرابري‌ها را تشديد کند.

بانوان پیشگامان حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کرونا

معاون بررسی‌های راهبردي معاونت امور بانوان و خانواده رياست جمهوري افزود: علاوه بر بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید 19 در بانوان، نگرانی‌های مرتبط با سلامت مادر و نوزاد در دوره بارداری و پس از زایمان در همه‌گیری فوق، افزایش وظایف و مسئولیت‌های بانوان برای اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از بیماران مبتلا در خانواده همچنین وظایف آنان برای اداره امور فرزندانشان در شرایط تعطیلی مدارس، مشکلات بانوان سرپرست خانوار، فشارهای اقتصادی ناشی از تعطیلی و قرنطینه‌‎ها، محدود شدن دورهمی‌ها و دیدارهای خانوادگی و دوستانه، فشارهاي زیادی بر جسم و روان بانوان وارد کرده است.

وی در ادامه سخنانش، گفت: با وجود همه اینها باید گفت که بانوان همچنان در شرایط فوق، در نقش مادر، همسر، پرستار و فرزند در کانون خانواده، نقش آفرینى جدى و مؤثرى در خودمراقبتى و حفاظت از خود، اعضای خانواده و جامعه در پیشگیری از کووید١٩ ایفا کرده‌اند. در نتیجه برای اینکه بتوانیم سریع‌‌تر این بیماری همه‌‌گیر را پشت سر بگذاریم و جوامع تاب آورتری ایجاد کنیم باید سلامت، منافع و حقوق بانوان را ارتقاء دهیم تا بانوان همچنان بتوانند به محافظت از سلامت خود و دیگر اعضای خانواده ادامه دهند.

باستانی با بیان خدمات و حمايت‌هاي اجتماعي جمهوری اسلامی ایران برای بانوان و خانواده‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران بالاخص معاونت امور بانوان و خانواده به عنوان سیاستگذار، با در نظر گرفتن نقش دوگانه بانوان به عنوان ارائه دهندگان و دریافت کنندگان خدمات سلامت، با بهره‌مندی از ظرفيت‌هاي موجود در جامعه و نهادهاي دولتي و غير دولتي و تکيه بر پتانسيل‌هاي تخصصي، گام‌های مؤثری در راستای تحقق عدالت، دسترسي بيشتر به امکانات و فرصت‌های اجتماعی و محیطی در حیطه بهداشت و سلامت، كاهش خشونت و افزايش دسترسي به خدمات و حمايت‌هاي اجتماعي برای بانوان و خانواده‌ها در کشور برداشته است.

وی به فرهنگ سازی در حوزه مقابله با ویروس کرونا، تقدیر از زحمات بانوان پرتلاش خط مقدم درمان، آگاهسازی و ارتقاء دانش و سواد سلامت در حوزه پیشگیری و خودمراقبتی، برگزاری وبینارهای تخصصی بانوان و سبک زندگی سالم، اجرای طرح آموزشی «بانوان؛ طلایه داران شفا»، اجرای طرح بهار در خانه با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ گفتگو در جامعه، ارتقاء سواد سلامت روان و ایجاد نشاط برای بانوان اشاره کرد.

معاون بررسی‌های راهبردي معاونت امور بانوان و خانواده رياست جمهوري خاطرنشان کرد: همه ما برای مقابله با این ویروس جدی هستیم اما از آنجا که این بیماری موجب بروز دادن و سوء استفاده از انواع نابرابری‌ها از جمله نابرابری‌های جنسیتی شده است و اثر آن در طولانی مدت می‌تواند به همه آسیب برساند در نتیجه برای گذار از این دوره سخت، نیازمند آگاهی، هوشیاری و حمایت همه جانبه از بانوان در خانواده و جامعه هستیم.

خانم فینگ چاو هوی، بازرس درجه دو دپارتمان توسعه زنان و رییس بخش مبارزه با فقر فدراسیون سراسری زنان چین با اشاره به موضوع «چالش‌های اپیدمی برای اقتصاد کشورهای مختلف و نقش زنان در ریشه کنی فقر» گفت: مبادلات چین و ایران طی سال‌های متوالی در ابعاد مختلف نزدیک تر شده و بنده در سال 2015 در رأس هیأت نمایندگی صنایع دستی زنان چین برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی به ایران سفر کردم و طی تبادل با نهادهای مختلف از نزدیک با نقش مهم زنان ایران در گسترش هنر صنایع دستی و فرهنگ سنتی و پیشبرد توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور آشنا شدم.

وی همچنین، بیان کرد: دستاوردهای چشمگیر چین در امور فقرزدایی زنان نیز نیروی بزرگی به ایجاد جامعه نسبتاً مرفه و تحقق فقرزدایی چین افزوده و خرد و تجربیات چین در تسریع روند فقرزدایی زنان جهان و توسعه امور بین‌المللی زنان ارایه داد.

فینگ چاو هوی به پنجاهمین سالگرد برقرار روابط چین و ایران اشاره کرد و گفت: ما مایلیم همراه با ایران ضمن تقویت دوستی و تبادلات در دوران پساکرونا، در اشتغال و فقرزدایی زنان همکاری کرده و برای ایجاد جهانی بدون تبعیض جنسیتی و ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک تلاش کنیم.

بنابر اعلام این خبر، به همت اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی بانوان اداره‌كل همكاری‌های فرهنگی و امور ايرانيان خارج از كشور رایزنی فرهنگي ايران در پكن و مشارکت فدراسيون سراسري بانوان چين و معاونت امور بانوان و خانواده رياست جمهوري و دانشگاه الزهرا(س)، چهارمين دور گفت‌وگوهای فرهنگی بانوان ايران و چين با حضور مقامات بانوان دو كشور با عنوان تقویت تعامل در پساكرونا «جهان مشترك: سرنوشت مشترك» به صورت ويدئو كنفرانسی، برگزار شد.

انتهای پیام/ص


١٢:٣٢ - 1399/10/30    /    شماره : ٧٦٣٦٤٢    /    تعداد نمایش : ٨٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
ترجمه آلمانی کتاب «من زنده‌ام» منتشر شد
مرحوم شیخ احمد الزین عمر با برکتی را در دفاع از اسلام صرف کرد
سلسله هم‌انديشی‌‌های برخط برگزار می‌شود
اهمیت نقش و جایگاه دیپلماسی فرهنگی در بسط روابط ميان ملت‌ها
معرفی استان کرمانشاه در نمایشگاه «پنجره‌ای بسوی ایران»
تدوین نقشه راه همکاری‌های فرهنگي ایران و ارمنستان
شماره جديد مجله بين‌المللی «دی پيج» پاكستان منتشر شد
حکمای ایالت گجرات به زبان فارسی تکلم می‌کردند
مسابقه حفظ و قرائت قرآن کریم در اوگاندا برگزار می‌شود
بررسی تطبیقی تحولات عصری زنان و خانواده در ایران و تونس
آغاز هفته فيلم ايران در عشق‌آباد
زبان فارسی به شکل معجزه آسایی سبب آرامش روحی من شد/ این زبان برای من فرصت‌های شغلی خوبی فراهم کرد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.