English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٦ آذر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به ویژگی‌های علمی و شخصیتی شهید چمران در وبینار بیروت

نشست وبیناری سی‌ونهمین سالگرد شهادت فرمانده شهید مصطفی چمران از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با همکاری شهرداری غُبیری (بیروت)، با حضور شخصیت‌های ایرانی، لبنانی و فلسطینی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست وبیناری سی‌ونهمین سالگرد شهادت فرمانده شهید مصطفی چمران، عصر روز چهارشنبه (4 تیرماه) با حضور و سخنرانی استاد مَعَن خلیل، شهردار منطقه غبیری (بیروت)، عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان، مهدی چمران، برادر شهید مصطفی چمران، محمد نصرالله، نماینده پارلمان لبنان، محمود قماطی، وزیر اسبق لبنان و ابواحمد فؤاد، قائم مقام دبیرکل جبهه مردمی آزادیبخش فلسطین برگزار شد.

«مَعَن خلیل» شهردار منطقه غبیری طی سخنانی در این نشست ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در لبنان، گفت: درودی کوتاه از قلب و از غبیری برای تمامی حاضران؛ منطقه غبیری با نام شخصیت‌های بزرگ از جمله امام خمینی، شهید هادی نصرالله، سید عباس موسوی، شهید عماد مغنیه، سید موسی صدر و شهید مصطفی چمران مزین شده است؛ همچنین به زودی خیابانی به نام شهید سلیمانی در این منطقه نام‌گذاری خواهد شد.

وی افزود: این منطقه همان منطقه غبیری است که همیشه با افتخار آن را به همه معرفی می‌کنیم؛ منطقه الشیاح و غبیری که شهید چمران در آنجا و در خانه نیازمندان آنجا سکونت داشت و جهاد کرد و بسیاری از فرمانده‌هان و شهدای فرمانده زیر دست او تربیت شدند.

خلیل تأکید کرد: به نام شورای شهرداری غبیری و اهالی غبیری با فرمانده چمران پیمان می‌بندیم که از راه جهادی و خدماتی او حراست کنیم و فرهنگ مقاومت را گسترش دهیم، با تو برای تحقق پیروزی پیمان نمی‌بندیم، چرا که پیروزی توسط برادرانت و فرزندان نسل تو محقق شده است، چرا که در حال حاضر نسل امروز ما از ثمره‌ای که مقاومت برای ما به ارمغان آورد، بهره می‌برد.

در ادامه نشست «عباس خامه يار» رايزن فرهنگی ايران در لبنان گفت: شهيد چمران شخصيتی بود كه زمان، مكان، قوميت و مذهب نمی‌توانست وی را محدود كند. او بود كه بنا به گفته خويش، تمام لذت‌های زندگی‌اش در آمريكا را رها كرد و به رغم جايگاه علمی و حرفه‌ای خود از تعلقات مادی دست كشيد و به سرزمين ابوذر غفاری آمد؛ تأثير پذيری محوری ايشان از شخصيت ابوذر كه نقش برجسته‌ای در تبليغ رسالت پيامبر اكرم(ص) داشت، آشكار بود؛ فرستاده‌ای كه با امام موسی صدر در حمايت از محرومان ، نيازمندان و مستضعفان همراه شد و بنيان مقاومت را تأسيس كرد؛ وی الگويی برای انقلابيون و رزمندگان بود و نام و كردار خود را جاودان ساخت و ستاره‌اش در آسمان مقاومت همچنان می‌درخشد.

خامه یار افزود: اين گونه مقدر بود تا شهید چمران حق خود را نسبت به انقلاب اسلامی ادا و بنيان مقاومت در ايران و لبنان و از آنجا تا قدس را تأسيس كند.

مهدی چمران برادر شهید مصطفی چمران نیز ضمن شرکت در وبینار طی سخنانی درباره این شهید بزرگوار گفت: وی پيرو مكتب حضرت امير المؤمنين (ع) بود؛ خودش را حتى خاك‌هاى قدم حضرت على (ع) به حساب نمى آورد ولى رهرو امام على(ع) بود.

مهدی چمران گفت: شهید چمران يك دانشمند بزرگ الكترونيك و فيزيك پلاسما بود كه مدرک دکترای خود را از دانشگاه «بركلى» در كالیفرنيا دريافت كرد و براى ناسا سال‌ها پژوهش و تحقيق مى‌كرد؛ در رشته خودش به ويژه فيزيك پلاسما اولين ايرانى بود كه در آمريكا روى اين موضوع كار كرد؛ اين دانشمند برجسته در كنارش يك رزمنده، فرمانده شجاع و توانمند و بى نظير نظامى و جنگ‌هاى چريكى بود.

وی افزود: اين دانشمند فيزيك و فرمانده و رزمنده شجاع يك سياست‌مدار هم بود؛ پيداكردن اين خصوصيات در کنار هم كار بسيار مشكلى است؛ البته سياست كه مى‌گويم سياست على وار نه سياه بازى، كلك و پشت هم اندازى.

مصطفی چمران ادامه داد: شهید چمران يك مدير مؤفق بود، هر جاى دنيا كه رفت سازمان و تشكيلات تأسیس كرد؛ مثلا در لبنان سازمان امل و حركت محرومان، در آمريكا انجمن‌هاى اسلامى و در ايران ستاد جنگ‌هاى نامنظم را تشکیل داد.

محمد نصرالله، نماینده پارلمان لبنان از دیگر سخنرانان این نشست گفت: شهيد چمران در تمام فعاليت‌هايی كه امام موسی صدر در ايجاد جنبش محرومان انجام می‌داد، شريك بود؛ همچنین این شهید بزرگوار در تمام فعاليت‌هايی كه امام موسی صدر در جهت آماده سازی انقلاب اسلامی ايران انجام می‌داد، وی را همراهی می‌‌کرد.

وی افزود: امام موسی صدر را كسی نمی‌تواند ناديده بگيرد، در حقيقت او شريكی مهم در كنار امام خمينی(ره) و ياوری اصلی در آماده‌سازی انقلاب اسلامی ايران بود.

نصرالله افزود: شهید چمران اركان مقاومت در لبنان و جمهوری اسلامی ايران را با يكديگر جمع کرد و بايد بگويم كه وی سرآمد ولادت محور مقاومتی بود كه به بركت آن امروز ما با عزت و كرامت در لبنان، سوريه، جمهوری اسلامی ايران و يا غزه و هر جای ديگر زندگی می‌كنيم؛ محور مقاومت بين لبنان و جمهوری اسلامی ايران آغاز شد و نقطه مشترك آن اين شخصيت بزرگ تاريخی بود.

«ابو احمد فؤاد» دبيركل جبهه مردمی آزادی فلسطين - سوريه درباره شخصیت شهید چمران در این نشست گفت: ما با تمام احترام و تقدير از شهید چمران ياد می‌كنيم و همچنان اين نام در ميان مبارزان، رزمندگان و رهبران فلسطينی زنده است؛ به خوبی به ياد دارم كه پادگان‌هايی در بعلبك و جنوب لبنان وجود داشت كه شهید چمران با همكاری نيروهای آموزشی فلسطينی و لبنانی در تأسيس نيروهای جنبش امل زير نظر امام موسی صدر نقش داشت.

ابو حمد گفت: ما به داشتن چنين رزمندگان، مبارزان و قهرمانانی افتخار می‌كنيم؛ شهيد چمران با رهبران فلسطينی و به طور ويژه با شهيد ابوعمار (ياسر عرفات)رابطه ويژه‌ای داشت؛ وی پس از بازگشت به جمهوری اسلامی ايران نقش مهمی در اقدامی كه امام خمينی(ره) در تغيير سفارت اسرائيل به سفارت فلسطين انجام داد، ایفا کرد. همه ما آن سخنان را به ياد داريم و به آن افتخار می‌كنيم كه امام خمينی فرمود: اين رژيم غده‌ای سرطانی است كه بايد از بين برود؛ ما در همين مسير كه در جهت از بين رفتن اسرائيل است، حركت خواهيم كرد، ما هرگز تسليم نخواهيم شد و اين رژيم، رژيمی ساختگی، جعلی و غده سرطانی است كه بايد از بین برود.

از سوی دیگر، «محمود القماطی» عضو شورای سياسی حزب‌الله درباره نقش شهید چمران در لبنان گفت: شهيد مصطفی چمران در مراحل تأسيس مجلس اعلای شيعيان لبنان حضور داشت و همزمان برای انقلاب اسلامی ايران نيز فعاليت می‌كرد. در مناطق «رب ثلاثين» و جبهه‌های جنوب در مقابله با دشمن اسرائيلی حضور داشت.

القماطی افزود: وی نقش مهمی در تأسيس جنبش امل، مجلس اعلای شيعيان لبنان و نيز نقش مهمی در تأسيس جمهوری اسلامی ايران در كنار امام موسی صدر داشت؛ وی بر اساس تكليف عمل می‌كرد و ارتباط مستحكمی با كادر و نيروهای اوليه مقاومت اسلامی پس از تجاوز اسرائيل به خاك لبنان داشت.

وی گفت: بنده در كنار شهید چمران و امام موسی صدر حضور داشتم؛ زمانی كه در مسجد عامليه تحصن كرد، شب و روز نمی‌خوابيديم، هميشه از امام موسی صدر حمايت می‌كرديم و برای تحصن و موفقيتش تلاش می كرديم.

انتهای پیام/ص


١٠:١٤ - 1399/04/07    /    شماره : ٧٥٣١٣٧    /    تعداد نمایش : ٩١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگی ایران و ایتالیا
بازتاب گسترده شهادت محسن فخری‌زاده در فضای مجازی
محکومیت ترور شهید فخری‌زاده در زیمبابوه
دور هفتم گفت‌وگوی دینی مركز گفتگوی اديان و كليساي كاتوليك فيليپين برگزار می‌شود
کتاب «رسانه و نقش آن در جنگ رسانه‌ای و فرهنگی» منتشر شد
رادیو اینترنتی «اودو» در ارمنستان برای آموزش زبان فارسی برنامه‌سازی می‌کند
واکنش رسانه‌های ایتالیا به ترور دانشمند هسته‌ای ایران
اهدای کتب دینی و منابع تحقیقی به مرکز حضرت آیت‌الله علوی‌نژاد هرات
سفیر جوانان آفریقا ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد
سومین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و اتیوپی برگزار می‌شود
ترور دانشمندان نشانه درستی و حقانیت پیشرفت ایران اسلامی است
شعر استاد دانشگاه پنجاب لاهور برای شهادت محسن فخری‌زاده
اهانت به پیامبر رحمت، توهین به تمام بشریت است
وبینار «رابطه آزادی و قداست دینی» در فیلیپین برگزار شد/ خبرگزاری ایکنا
مساجد هند بعد از ۸ ماه تعطیلی بازگشایی شدند/ خبرگزاری مهر
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.