English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

بخش اول؛

جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان و با حضور عاشقان و محبان اهل بیت(ع) و ایرانیان مقیم در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

مالزی

جشن بزرگداشت عید سعید غدیر خم (28 مردادماه) با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از ایرانیان مقیم مشتاق امامت و ولایت در محل رایزنی فرهنگی ایران در مالزی برگزار شد.

در این مراسم، علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی ضمن تبریک عید امامت و ولایت و تعیین جانشین پیامبر برگزیده، واقعه غدیر را ادامه جریان رسالت انبیاء ذکر کرد و از آن بعنوان اکمال دین و اتمام نعمت الهی برای تمام بشریت نام برد.

وی در ادامه با تشریح چگونگی تعیین جانشین پیامبر(ص) در روز عید غدیر و تحلیل جامعه اسلامی آن روز اظهار کرد: همانگونه که در قرآن ذکر شده است، رسالت انبیای الهی بدون تداوم آن به صورت امامت، ابتر و ناقص بود.

سپس خانم عطیه ارشدی، کودک خردسال بصورت زیبایی به قرائت چند شعر در وصف پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع) و سایر ائمه هدی علیهم السلام پرداخت که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

پایان‌بخش مراسم، اجرای مدیحه سرایی و مدح خوانی توسط محمد حسن سلیمانی، دانشجوی ایرانی مقیم مالزی بود که مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

همچنین مراسم مشابهی توسط هیات دانشجویی محبان الرسول در منطقه سردانگ و اقصی نقاط مالزی برگزار شد.

بغداد

به مناسبت دهه ولایت و امامت و سالروز عید سعید غدیر خم، با همت نمایندگی فرهنگی ایران در بغداد مراسم جشنی با حضور مسئولین سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و کارکنان و مسئولین نهادها و ارگانهای جمهوری اسلامی ایران در بغداد و دوستاران اهل بیت(ع) در محل سفارت کشورمان در بغداد برگزار شد.

در این مراسم مطالبی در باره خصوصیات امیرالمؤمنین و واقعه بزرگ و عید الله الاکبر غدیرخم و آثار محبت اهل بیت(ع) بیان شد و در ادامه، مولودی خوانی و قرائت اشعار توسط احمدی زاده، از کارکنان سفارت در مدح حضرت امام علی(ع) زینت بخش مراسم بود.

پکن

به همت رایزنی فرهنگی ایران در پکن، ایرانیان مقیم پکن در سفارت کشورمان گردهم آمدند. عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در پکن در سخنانی، به ویژگی‌های اخلاقی امام علی (ع) پرداخت.

در ادامه، دو تن از کارکنان سفارت ایران در پکن به اجرای مسابقه فرهنگی در دو سطح علمی و هنری پرداختند.

زیمبابوه

 

جشن عيد سعيد غدير خُم با حضور رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت کشورمان و خانواده‌های آنان، عزت احمد کاردار، سفارت پاکستان در زیمبابوه، جمعی از دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و خانواده‌های ایرانیان مقیم و شیعیان لبنانی، هندی و پاکستانی در مسجد آل محمد(ص) در هراره برگزار شد.

رايزن فرهنگی کشورمان در هراره در سخنانی، گفت: اگر به اهمیت این روز در تاریخ اسلام پی برده شود، در حقیقت در می‌یابیم که این واقعه حتی می‌تواند یکی از مهمترین وقایع در تاریخ بشریت باشد چرا که اهمیت نقش ولایت را اکمال دین نشان می‌دهد و به ما می‌آموزد که دین بدون ولایت کامل نیست.

حجت‌الاسلام حسین لطیفی، استاد مدعو اسلام شناسی دانشگاه زیمبابوه هم با اشاره به اهمیت واقعه غدیر در نشان دادن اهمیت امر ولایت، به تشریح درجات و انواع سه گانه آن پرداخت.

در پایان مراسم، نماهنگی از مدح امیر مؤمنان علی(ع) به زبان‌های عربی و فارسی پخش شد.

تایلند

جشن بزرگ عید سعید غدیر خُم با حضور محمدی، سفیر و حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران، ایرانیان مقیم و عاشقان اهل بیت(ع) در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک برگزار شد.

اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و قرائت زیارت امین الله، سخنرانی حسنخانی، رایزن فرهنگی کشورمان و حجت‌الاسلام صفورایی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه، برگزاری مسابقه فرهنگی معرفتی شب عید غدیر و اهداء جوایز به برندگان، مولودی خوانی مداح اهل بیت(ع) و نمایش کلیپ‌های متنوع اجرای سرود و نماهنگ عید سعید از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

در این مراسم اهمیت واقعه غدیر و جایگاه متعالی آن در تبیین ولایت و امامت در اسلام بیان و منشاء فرمان الهی و شواهد قرآنی برای ابلاغ جانشینی حضرت پیامبر(ص) تشریح شد.

بلگراد

به همت رایزنی رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد، مراسم جشن عید غدیر خُم با حضور سفیر کشورمان، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت و جمعی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی با تبریک این عید بزرگ، به ویژگی‌های شیعیان راستین امیرالمؤمنین(ع) اشاره کرد و تمسک به ولایت و انتظار برای فرج امام عصر(عج) را از جمله این ویژگی‌ها دانست.

در ادامه، سعید خلیلوویچ با استناد به آیه ولایت و قرائت برخی از احادیث اهمیت عید غدیر خم و جایگاه معنوی حضرت امیرالمؤمنین را تشریح کرد.

در بخش دیگری از این مراسم و پس از پخش ویدئو کلیپ هایی در گرامیداشت این عید بزرگ غدیر، حسین ملاعبداللهی، سفیر کشورمان در صربستان سخنانی ایراد کرد.

فیلیپین

 

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم، عید ولایت و امامت با حضور تنهایی، سفیر و جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی کشورمان، اعضای سفارت، ایرانیان مقیم و دانشجویان شاغل به تحصیل در فیلیپین، مقامات جنبش کاتولیک فوکولاره شعبه مانیل به سرپرستی خانم لوره آبایا و جمعی از شیفتگان خاندان عصمت و طهارت از کشورهای پاکستان و فیلیپین در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه مائده توسط محمد سهاوی آرامپونی، قاری روشندل فیلیپینی آغاز شد.

جعفری‌ملک در خصوص واقعه غدیر گفت: برای اثبات این واقعه نیاز به تاریخ نسیت تقریبا تمامی مفسرین و محدثین معتقدند که دو آیه سوره مائده صرفا برای واقعه غدیر نازل شده است، لذا این دو آیه هم بر اهیمت این روز تأکید دارد و هم بر صدق این روز.

تنهایی، سفیر کشورمان هم در سخنانی اظهار کرد: عید غدیر برای ما ایرانیان همواره معنا دار بوده است زیرا عید ولایت است. در تاریخ اسلام چنین روزی نداریم که این گونه از سوی پیامبر اسلام معرفی شده باشد.

همچنین، یکی از بانوان ایرانی در خصوص اهیمت روز غدیر به ایراد سخنرانی پرداخت و مداحی و شعر خوانی توسط یکی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

قزاقستان

جشن عید سعید غدیر خم با حضور صابر، سفیر و علی کبریایی زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، کارکنان سفارت و ایرانیان مقیم برگزار شد.

صابر با تبریک عید غدیر گفت: حضرت علی(ع) به ما یاد داد به اعتقادات مذاهب دیگر احترام بگذاریم. ما ایرانیان چه در داخل و چه در خارج از کشور به همه مذاهب خصوصا مذاهب اسلامی و به همه ادیان احترام می‌گذاریم.

کبریایی زاده با اشاره به آیه 67 سوره مبارکه مائده افزود: نزول این آیه که موجب می‌شود پیامبر(ص) برای ابلاغ آن دستور توقف در غدیر خم را بدهد گویای این است که باید هر چه زودتر تکلیف رهبری امت پس از پیامبر روشن شود، آن هم در شرایطی که دهها هزار نفر در غدیر شاهدند. پس آنچه در غدیر اتفاق افتاد بحث جانشینی پیامبر(ص) بود.

وی همچنین، اظهار کرد: غدیر را فرصتی بدانیم برای شناخت بهتر و دقیق تر امیر مؤمنان که بدون شک این شناخت با رجوع به نهج‌البلاغه این دریای بی پایان علم و معرفت حاصل می‌شود.

سریلانکا

مراسم بزرگداشت جشن عید سعید غدیر در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در کلمبو برگزار شد.

در این مراسم لافیر مدنی، رییس بنیاد هاشمی سریلانکا مطالبی به زبان فارسی و تامیل در خصوص تاریخچه عید غدیر و همچنین، موضوع مهم رهبری و هدایت جامعه اسلامی ارایه کرد.

استانبول

 

با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در استانبول، آیین بزرگداشت عید سعید غدیر خم شامگاه سه‌شنبه (29 مردادماه) با حضور اسدزاده، سرکنسول، کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، ایرانیان مقیم و مشتاقان امامت و ولایت در مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول برگزار شد.

حجت الاسلام سید وحید کاشانی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در ترکیه با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم و ذکر روایتی از پیامبر گرامی اسلام درباره فضائل امیرالمؤمنین گفت: واقعه  غدیر اختصاص به شیعیان ندارد، بلکه متعلق به تمامی مسلمانان است.

پایان بخش مراسم اجرای مدیحه سرایی توسط نصرتی، مداح اهل بیت(ع) بود که مورد توجه حضار قرار گرفت.

همچنین، جشن با شکوه عید غدیر خم از سوی علمای جعفری ترکیه (جابر) و بنیاد جم با حضور دوستداران اهل بیت(ع) در  سالن یحیی کمال بیاتلی منطقه هالکالی و دیگر مساجد شیعیان در استانبول برگزار شد.

عشق‌آباد

جشن عيد غدير (29 مردادماه) با حضور كاركنان نهادهای ایرانی و ساير ارادتمندان امير مؤمنان(ع) به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مسجد فاطمه زهرا(س) سفارت ايران در تركمنستان برگزار شد.

در اين جشن، احمدی، سفير ايران در سخناني غدير خم را واقعه‌اي شگفت‌انگيز براي نجات بشر از سرگشتگي توصيف كرد و افزود: غدير براي آن بود كه بشر پس از رسالت در سايه امامت به حيات بشري همراه با رشد و تعالي ادامه دهد.

وی با اشاره به فرازهايی از نهج‌البلاغه افزود: اين گنجينه با ارزش امروز در اختيار همه همه قرار دارد و ما باید با رجوع به آن در كنار قرآن كريم، راه و رسم درست زندگي كردن را فرا بگيريم.

تاشکند

مراسم جشن عید غدیر با حضور جمع کثیری از ایرانیان ولایتمدار و دوستداران اهل بیت(ع) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط هاشمی، قاری نوجوان آغاز شد و سپس پورمحسنی در باره غدیر در ادب پارسی مطالبی را بیان کرد.

در ادامه، خانم کریمی‌آزاد، از دبیران اعزامی آموزش و پرورش مقاله‌ای در باره شخصیت حضرت علی(ع) و واقعه تاریخی غدیر قرائت کرد.

خواندن یک متن ادبی با عنوان غدیر و اجرای چندین برنامه با استفاده از اشعار شاعران فارسی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

لاهور

 

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم، گردهمایی کنوانسیون ملی ولایت با حضور شخصیت هایی چون علامه جواد نقوی، رییس حوزه علمیه عروه الوثقی و نهضت بیداری امت مصطفی(ص)، علمدار بخاری، سجاد نقوی، علامه حافظ کاظم رضا نقوی، علامه عارف حسین واحدی، عضو شورای علمای اهل تشیع، علامه سبطین سبزواری، علامه محمد امین شهیدی، رییس نهضت امت واحده، دیگر شخصیتهای برجسته دینی و مذهبی لاهور در ناصر باغ این شهر برگزار شد.

علامه جواد نقوی در سخنرانی خود گفت: غرب با استفاده از رسانه در تلاش است که اختلافات بین مسلمانان را افزایش دهد. ما با برگزاری این گردهمایی می خواهیم به دشمنان اسلام نشان دهیم که مسلمانان با یکدیگر متحد هستند.

همچنین دیگر سخنرانان پیرامون موضوع کنوانسیون ملی ولایت ایراد سخنرانی کردند.

دهلی‌نو

به مناسبت سالروز عید سعید غدیر خم، مراسم جشن باشکوهی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مهدوی، نماینده ولی فقیه، حجت الاسلام والمسلمین ولی پور، علی چگنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، علیرضا قزوه، معاون رایزن فرهنگی کشورمان، شکرالهی، مدیر مرکز تحقیقات زبان فارسی، مسئولین سایر نهادها و خانواده‌های آنان و دانشجویان ایرانی در شهرهای دهلی‌نو در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

اجرای برنامه را علیرضا قزوه برعهده داشت که با تبریک عید سعید غدیر، اشعاری را به مناسبت اين روز بزرگ برای حضار قرائت کرد.

چگنی سخنان خود را با حدیثی از امام علی(ع) آغاز کرد و با اشاره به تاريخچه غدير خم گفت: نزول آيه شريفه: «اَلْيَوم اَكْمَلْتُ لَكُم دِينَكُمْ وَ اَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتي وَ رَضيتُ لَكُمُ الاسلام ديناً» بيانگر اهميت اين واقعه تاريخي است.

سپس مسابقه فرهنگی غدیر برگزار شد و به تعدادی از حاضران جوایزی تقدیم شد. همچنین، عزیز مهدی و حسن مهدی، شاعران فارسی زبان هندوستان اشعاری را درباره غدیر قرائت کردند.

حجت الاسلام ولی پور هم در سخنانی، به بیان مطالبی در باره خدمات حضرت علی(ع) به اسلام پرداخت.

در ادامه کلیپی از بلرام شکلا در خصوص حضرت علی(ع) به نمایش گذاشته شد.

تونس

همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیر خم، مراسم جشن و سخنرانی با حضور دیپلمات‌های مقیم، خانواده‌های آنان و اعضای تیم والیبال نوجوانان کشورمان در محل اقامتگاه سفیر ایران در تونس برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد، ضمن سخنرانی و شعر خوانی در مقام والای امیرالمومنین (ع) و عید غدیر خم، از اعضای تیم والیبال نوجوانان کشورمان که برای حضور در مسابقات جهانی نوجوانان جهان در تونس به سر می‌برند نیز تقدیر به عمل آمد.

کویت

مراسم جشن عید سعید غدیر با حضور نمایندگان سیاسی و فرهنگی نهادهای جمهوری اسلامی ایران و نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات و جمعی از ایرانیان مقیم در محل سفارت کشورمان در کویت برگزار شد.

در این مراسم، محمد ایرانی، سفیر کشورمان در کویت طی سخنانی، غدیر را مهم ترین عید بزرگ مسلمانان و عید اهل ولایت توصیف و اعلام کرد: اهمیت و جایگاه این عید به قدری است که اندیشمندان اهل تسنن بلکه حتی شاعران و ادیبان سایر ادیان ابراهیمی مانند بوس سلامه و جورج جرداق کتاب ها، تالیفات و سروده های متعددی در مورد شخصیت والای امیر مومنان و واقعه غدیر نوشتند.

وی عدالت مولای متقیان را از شاخص‌ترین ویژگی‌های این امام معصوم دانست و خواهان الگو گرفتن از سیره و سلوک ایشان شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

آدیس آبابا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، آئین بزرگداشت عید غدیر خم در مرکز فرهنگی جمعیت موالی اهل بیت(ع) و با حضور رایزن فرهنگی ایران، اعضای سفارت ایران، شیعیان آدیس آبابا و دوستداران اهل بیت (ع) برگزار شد.

شیخ محمد طاهر، استاد دانشگاه و مدیر جمعیت موالی اهل بیت(ع) سخنان خود را به زبان امهری در باره ضرورت بزرگداشت واقعه غدیر خم بیان کرد.

سید حسن حیدری، رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی ضمن تشریح خطبه غدیریه حضرت رسول اکرم(ص)، وقایع روز غدیر را نیز مرور کرد.

در ادامه مراسم، شیخ محسن اکبر، امام جماعت و مدرس پاکستانی نکاتی در باره درس‌ها و عبرت‌های آموزنده غدیر بیان کرد.

سخنران پایانی برنامه، شیخ محمد علی یوسف، استاد و محقق شیعی از ایالت سومالی اتیوپی بود.

 

انتهاي پيام/ص


٠٧:٠٤ - 1398/05/30    /    شماره : ٧٣٤٥٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور (خبر)
 برگزاري جشن عيد غدير خم در خارج از کشور (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان عید سعید غدیر خُم را تبریک گفت (خبر)
 تقدير از فارسي‌آموزان تركمنی در جشن عيد قربان (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «وارنا» برگزار می‌شود (خبر)
 جشن نیمه شعبان در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 استقبال از «شبی که ماه کامل شد» در جشنواره فيلم فجر (خبر)
 ارسال مجموعه فيلم‌هاي «قدس در آینه سمن‌ها» به 80 كشور دنيا (خبر)
 تنظيم یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های سینمایی ایران و چین (خبر)
 هجدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 مراسم دعای عرفه و اقامه نماز عید قربان در خارج از کشور (خبر)
 عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در خارج از کشور (خبر)
 کسب مقام‌های اول تا سوم بخش خارجی جشنواره شعر رضوی (خبر)
 کودکان حامل پیام صلح و دوستی هستند (خبر)
 دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با وزیر امور خارجه کشورمان (خبر)
 بازديد موتورسواران پاكستاني از موزه ملی ايران (خبر)
 گرامیداشت عيد سعید قربان در هراره (خبر)
 نشست «انیمیشن در ایران» در جشنواره انیمیشن توکیو 2020 برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز کارگاه فیلمسازی ایران برای نوجوانان بوسنیایی (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در بیشکک (خبر)
 بازدید مسئولان شبکه «SGIN TV» کنیا از رایزنی فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید سفرای کشورهای خارجی مقیم اتیوپی از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 آغاز هفته فیلم اروپایی در تهران (خبر)
 عید فطر در پاکستان؛ از تعطیلات سه روزه تا جشن حنابندان (خبر)
 مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 ابوالفضل بهرام‌پور: معارف قرآن با همکاری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور معرفی شود (خبر)
 ديپلماسی فرهنگی موجب ارایه تصويری مطلوب از ايران در خارج از کشور می‌شود (خبر)
 نشست «ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک برای عرضه محصولات ایرانی به خارج از کشور» در نمایشگاه کتاب (خبر)
 بررسی ظرفیت‌های نشر دیجیتال و الکترونیک برای عرضه محصولات ایرانی به خارج از کشور (خبر)
 جشن عید نوروز در دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور (خبر)
 جشن عید مبعث در کامپالا (خبر)
 نوای موسیقی سنتی ایران در ايرلند طنین‌انداز می‌شود (خبر)
 چهارمین هفته فیلم ایران در سارایوو برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز نوروز ایرانی با نواي موسيقي ايراني در ژاپن (خبر)
 اكران «به وقت شام» در بمبئي (خبر)
 برگزاری مراسم جشن ولادت حضرت زهرا (س) در لاهور پاکستان (خبر)
 نمايش مستند «براي آزادی» در توكيو (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره کتاب و قصه‌گویی ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور (خبر)
 پایان هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه داکا (خبر)
 طنين موسيقي ايراني در استانبول (خبر)
 سفر مرمت‌كاران آثار تاريخي گرجستان به ايران (خبر)
 نامه رهبری به جوانان اروپا؛ تلنگری به مجموعه‌های فعال در خارج از کشور/ تشویق به شناخت قرآن در غرب (خبر)
 یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «صوفیا منار» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گروهي از نخبگان چيني به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 جشن میلاد حضرت عیسی (ع) در پاکستان (خبر)
 جشنواره نقاشی پیامبر رحمت در حيدرآباد پاكستان برگزار شد (خبر)
 کنسرت موسیقی قوالی پاکستان در تهران برگزار شد (خبر)
 جشنواره فرهنگي هفته فیلم ایران و نمايشگاه عكس در تفلیس در حال برگزاري است (خبر)
 ضرورت توسعه همکاری‌های فرهنگی ـ هنری بین ایران و ژاپن (خبر)
 مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی کشورمان در جشن چهل‌وهشتمین سالگرد روز ملی عمان (خبر)
 جشنواره «مزرعه فکر» در ایروان برگزار شد (خبر)
 هفتمين جشنواره فيلم‌هاي كره‌جنوبي در پرديس سينمايي كوروش برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم کشورهای اروپايی در اتيوپي (خبر)
 جشن الفبای زبان فارسی در مزارشریف افغانستان (خبر)
 ظرفیت ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز مشارکت فرهنگی طرف‌های خارجی است (خبر)
 مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در خارج از کشور (خبر)
 استقبال پرشور تماشاگران اتیوپیايی از نمایش فیلم‌هاي ایرانی (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در بیست‌وششمین جشنواره فیلم وارنا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر امور خارجه نیجریه (خبر)
 جشنواره روز خط بلاروسی برگزار می‌شود (خبر)
 مراسم احیای شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور/ بخش دوم (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 جشن عید مبعث پیامبر اكرم(ص) در خارج از کشور (خبر)
 بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در خارج از کشور (خبر)
 مراسم جشن عيد غدير خُم در خارج از كشور برگزار شد (خبر)
 گفت‌وگوی سفیر کشورمان در کویت با سردبیر روزنامه «الرای» (خبر)
 برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره فرسکو (خبر)
 مراسم آیینی عاشورایی در وزارت فرهنگ عراق (خبر)
 توسعه همکارهای دوجانبه بین ایران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 شور حسینی در اسلام‌آباد پاكستان (خبر)
 حضور جمهوری اسلامی ایران در جشنواره بین‌المللی «چیتران» (خبر)
 یونان علاقه‌مند به همکاری در حوزه سینما با ایران است (خبر)
 تهیه و پخش 25 برنامه تلویزیونی از شبکه «مهران» حیدرآباد سند پاکستان (خبر)
 تبیین نهضت حسینی در بغداد (خبر)
 زندگی مسالمت‌آمیز اقلیت‌‌های دینی در ایران جلوه‌ای از آزادی و صلح است (خبر)
 شور حسینی در تفلیس گرجستان (خبر)
 تجلیل خانه فرهنگ کشورمان از گروه موتورسواران لاهوری (خبر)
 ایام محرم حسینی در پاکستان و برگزاری محافل عزاداری در خانه‌های فرهنگ کشورمان (خبر)
 پایان دوره آموزش نسخه‌شناسي در ایران (خبر)
 هفته‌ فیلم ایران در پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 محافل انس با قرآن در پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 زنده نگه داشتن یاد و خاطره امام خمینی(ره) رسالت دینی پاکستانی‌ها است (خبر)
 برگزاری همایش «بررسی عناصر فرهنگی مشترک بین ایران و تونس» (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین جشنواره بین‌‎المللی فولکلور لفکاذا پایان یافت (خبر)
 نمایش آثار خوشنویسان هرات در تهران (خبر)
 حضور شعرای اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان در چهاردهمین جشنواره شعر رضوی در ارومیه (خبر)
 جشنواره بين‌المللي عكس ارمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 تقدیر وابستگی فرهنگی کشورمان از پزشکان ایرانی مقیم ترکیه (خبر)
 رایزن فرهنگی کشورمان در عراق با قائم مقام وزیر علوم و آموزش عالی دیدار کرد (خبر)
 مدیرکل سینما و تئاتر وزارت فرهنگ عراق خواستار اکران فیلم‌های ایرانی شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 تأكيد بر توسعه و گسترش همكاري‌هاي دوجانبه داخلی و بين‌المللي (خبر)
 آيين بزرگداشت «شیخ شهاب‌الدین سهروردی» در حیدرآباد سند برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در آلماتی قزاقستان (خبر)
 معرفی صنایع دستی کشورمان در نمایشگاه بین‌المللی هنر توکیو (خبر)
 برنامه‌های فرهنگی بین ایران و روسیه سبب آشنایی دو ملت می‌شود (خبر)
 ورود دوچرخه‌سواران ایرانی به استانبول (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی بين روسیه و ایران ضروری است (خبر)
 گسترش همکاری‌های دوجانبه بین ایران و کویت (خبر)
 استقبال از حضور ایران در جشنواره بین‌المللی تئاتر «آنالوگیو» یونان (خبر)
 اقامه نماز عید قربان در بمبئی (خبر)
 اقامه نماز عید قربان در کنیا (خبر)
 اقامه نماز عید قربان در استانبول (خبر)
 تأكيد بر توسعه فرهنگ قرآني و تولید ادبیات دینی (خبر)
 اقامه نماز عید قربان در قرقیزستان (خبر)
 موسیقی ایرانی در پکن طنین‌انداز شد (خبر)
 تشریح پیام حج و عید قربان در تلویزیون ملی و رادیو بلال اوگاندا (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی ایران در بانکوک گشایش یافت (خبر)
 پیام تبریک رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت عید سعید قربان (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان در خانه فرهنگ لاهور (خبر)
 مفتی جدید استانبول خواستار توسعه همکاری‌های دینی و قرآنی با ایران شد (خبر)
 روس‌ها ایران را کشوری مهم در تحولات منطقه‌ای می‌دانند/ ایران و روسیه؛ دیروز، امروز و فردا (خبر)
 ایران از فرهنگ غنی و تمدنی کهن برخوردار است (خبر)
 دعوت از مفتی اعظم قزاقستان برای شرکت در کنفرانس «وحدت اسلامی» تهران (خبر)
 هشتادوهفتمین دوره دانش‌افزایی در بنياد سعدي برگزار شد (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با استاد زبان فارسی تونس (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رییس گروه زبان فارسی دانشگاه هند (خبر)
 اعزام موتور سواران توریست لاهوری به ایران (خبر)
 رضایت دانشجویان زیمبابوه‌ای از تحصیل در ایران (خبر)
 تبادل استاد و دانشجو بین ایران و چین (خبر)
 دیدار رییس امور جوانان کلیسای ارتدکس پیشاور با وابسته فرهنگی کشورمان (خبر)
 ضرورت توجه به ظرفیت‌های مشترک فرهنگی و حقوقی ایران و پاکستان (خبر)
 گشایش اتاق ایران و راه‌اندازی آموزش زبان فارسی (خبر)
 دیدار استاد ادبیات اردو با وابسته فرهنگی کشورمان در پیشاور (خبر)
 بازدید رییس دانشگاه فردوسی مشهد از رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد (خبر)
 كلاس آموزش خطاطی و تذهيب در راولپندی برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و صربستان در حوزه فضای مجازی (خبر)
 آغاز جشنواره بین‌المللی فرهنگ و هنر اسلامی مالزی (خبر)
 بررسی روابط فرهنگی ایران و تونس (خبر)
 دیدار بانوان هنرمند ایرانی با رایزن فرهنگی کشورمان در بغداد (خبر)
 علاقه‌مندی مردم چین به فیلم‌های ایرانی (خبر)
 وزیر کشور: اراده حاکم بر تعاملات جهانی دین‌مدار نیست (خبر)
 بازدید هیأت پارلمانی ایران از رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان (خبر)
 کتاب «4700 مایل، هنر، پُل ارتباط ایران و ژاپن» رونمایی شد (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و چین در حوزه زنان (خبر)
 جشن ميلاد امام رضا(ع) در اسلام‌آباد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 ابراز همبستگی پادشاه سنتی ایل بوگاندا با مردم ایران (خبر)
 انعقاد قرارداد تأسیس شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در کربلا (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در آتن (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در مسجد والده خان استانبول (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در بمبئی (خبر)
 ایران مناسبت‌ترین مکان گردشگری است (خبر)
 مراسم جشن ولادت امام رضا(ع) در مرو برگزار شد (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در بنگلادش (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در جاکارتا (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسی در دمشق آغاز شد (خبر)
 سومین نشست «فرهنگ مقاومت بین اندیشه و ادب» در لاذقیه (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در سریلانکا (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در مالزی (خبر)
 ایران و افغانستان دارای فرهنگ، تمدن و دین مشترک هستند (خبر)
 علاقه‌مند به همکاری‌های علمی و فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 برپایی نمایشگاه «دهه کرامت» در ژاپن (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان ایرانی در فیلیپین (خبر)
 جشن میلاد حضرت معصومه(س) در کراچی (خبر)
 برگزاری مراسم جشن دهه کرامت در بمبئی (خبر)
 برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری اسلام‌آباد 2019 (خبر)
 جشنواره فيلم چين در اسلام‌آباد افتتاح شد (خبر)
 افتتاح جشنواره هنرهای تجسمی و صنایع دستی سوریه (خبر)
 شرکت ایران در چهارمین جشنواره بین‌المللی «جهان کوچ‌نشینان» در قزاقستان (خبر)
 پایان سال تحصیلی فراگیران زبان و ادبیات فارسی در یونان (خبر)
 جشن نودوهشتمین سال تأسیس دانشگاه داکا (خبر)
 برنامه «معرفی ایران، سفره ایرانی» اجرا می‌شود (خبر)
 بررسی دیدگاه‌های تعامل افغانستان با کشورهای آسیای میانه در تاشکند (خبر)
 جشنواره ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی ایران در هندوستان برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان با رییس هیأت حج و زیارت عراق (خبر)
 برگزاری آزمون پایان ترم زبان فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 مراسم جشن دهه کرامت در کراچی برگزار می‌شود (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در صوفیه (خبر)
 حضور هنرمند پاكستانی در جشنواره بين‌المللی بانوان هنرمند تبریز (خبر)
 دیدار مدیرعامل خبرگزاری ایرنا با مدیرکل آسیا، استرالیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه (خبر)
 جشنواره فیلم و نمایشگاه فرهنگی ـ هنری ایران در آتن افتتاح شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای بین ایران و یونان (خبر)
 اقامه نماز عيد سعید فطر در سراسر جهان (خبر)
 عید فطر در هند؛ از حراج اجناس و خرید سالیانه تا صله‌رحم (خبر)
 اقامه نماز عيد سعید فطر در ترکمنستان + تصاویر (خبر)
 عید فطر در صربستان؛ وقت خرید لباس نو و تلاوت یاسین برای درگذشتگان (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در نمایشگاه «جادوی شرق» بلغارستان (خبر)
 کتاب «جايگاه زنان در نظام اجتماعی و سياسی روسيه» منتشر شد (خبر)
 رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس (خبر)
 برگزاری مسابقات شاهنامه‌خوانی در مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 شرکت ایران در دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه ارمنستان (خبر)
 همایش «به سوی قدس» در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم احیای شب قدر در فیلیپین (خبر)
 روزهای فیلم ایران در مادرید (خبر)
 نشست هماهنگی بزرگداشت روز قدس در فیلیپین (خبر)
 برگزاری جشنواره شاهنامه‌خوانی در مدرسه «کارپی» ارمنستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس شبکه خبری آرمن پرس (خبر)
 چاپ مقاله «روز جهانی قدس» در روزنامه پیپلز دیلی نیجریه (خبر)
 برگزاری جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در آتن (خبر)
 برگزاری مراسم جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) در بمبئی (خبر)
 جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در استانبول (خبر)
خبرهاي مهم
آزادی قدس شریف اولویت‌ نخست امت اسلامی است
تجلیل از ایرانشناس برجسته گرجی
بارقه‌های امید فارسی در شبه‌قاره/ استاد پاکستانی: بدون فارسی، به میراث اردو پی نخواهیم برد
اهدای تابلوی قرآنی «یا ربّ» به مدرسه «ادیان شرقی» فیلیپین
هم‌افزایی وزارت علوم و رایزنی فرهنگی ایران در هند
مهربانی مردم چین نسبت به ایران قابل تحسین است
اعلام «سال فرهنگی ایران و ترکیه»
شب «فرهنگ و هنر ایرانی» در برلین
گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دانشگاه منوبه و دانشگاه‌های ایران
برگزاری کارگاه آموزشی ایرانشناسی در دانشگاه کامپالا
بازدید ابراهیمی‌ترکمان از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه
کتاب «نگاه فلسفی به جهان در میان خداناباوری و ایمان به خدا» منتشر شد
دومین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت در نیجریه
امضای تفاهمنامه ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان صربی
بازدید وابسته فرهنگی ایران در بمبئی از نمایشگاه ضرب‌المثل‌های هندی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.