English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩
اخبار > تأثیر COVID-19 بر وضعیت زنان و مردان جمهوری قرقیزستان بررسی شد/ خبرگزاری مهر


  چاپ        ارسال به دوست

با هدف تحلیل گروه‌های آسیب پذیر؛

تأثیر COVID-19 بر وضعیت زنان و مردان جمهوری قرقیزستان بررسی شد/ خبرگزاری مهر

پژوهش گسترده‌ای در زمینه تحلیل عملیاتی جنسیتی «تأثیر COVID-19 بر وضعیت زنان و مردان در جمهوری قرقیزستان» با همکاری برخی نهادهای بین المللی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر، با حمایت نهاد زنان سازمان ملل، دولت سوئیس، ابتکار مشترک اتحادیه اروپا و سازمان ملل «پرتوی نور» و صندوق جمعیت سازمان ملل در قرقیزستان؛ پژوهش گسترده‌ای در زمینه تحلیل عملیاتی جنسیتی «تأثیر COVID-19 بر وضعیت زنان و مردان در جمهوری قرقیزستان» انجام گرفت.

یکی از اهداف این پژوهش بررسی زمینه کلی و چگونگی تأثیر اپیدمی و تدابیر اتخاذ شده توسط مقامات کشور برای کاهش آن بر وضعیت زنان و مردان، به ویژه بر وضعیت گروه‌های آسیب پذیر مانند زنان مبتلا به ایدز، افراد مسن، زنان خشونت‌دیده، زنان کارآفرین و اقلیت‌های قومی بوده است.

به گفته خانم اولزیسورن ژامسران (Ulziisuren Zhamsran)، نماینده نهاد زنان سازمان ملل در قرقیزستان: «این پژوهش با تأکید بر تفکیک جنسیتی و سنی انجام شده است و بنابراین تصویر کاملی از چگونگی تأثیر قرنطینه و بیماری همه‌گیر بر مردم قرقیزستان به ما ارائه می‌دهد. در این پژوهش از دو رویکرد اصلی استفاده شده است: رویکرد مبتنی بر حقوق بشر، که امکان ارزیابی میزان دسترسی به خدمات بدون تبعیض بر اساس جنسیت، سن، معلولیت و سایر ویژگی‌ها را فراهم می‌کند، و رویکرد جنسیتی.»

به گفته وی، از رویکرد جنسیتی به منظور بررسی امکانات زنان و مردان برای دسترسی به منابع در مدت زمان قرنطینه، تأثیر ایزوله سازی شخصی بر وضعیت اقتصادی و اشکال اشتغال آنها و همچنین بر توزیع کارهای خانگی و سایر ابعاد استفاده شده است. و این پژوهش نابرابری جنسیتی در تمام مقامات و سازمان‌های دولتی در روند مدیریت و در حین واکنش به وضعیت بحرانی و نابرابری نقش زنان و مردان در آن‌را به نمایش گذاشته است. همچنین پژوهش نشان داد که تعداد مردان در دفاتر فرماندهی و ستاد جمهوری ۸۰٪ بوده است.

این تحلیل میزان آگاهی و آمادگی مردم در برابر همه‌گیری را نشان داد و منابع اطلاعاتی آنها را شناسایی کرد. بر اساس داده‌های واصله، افراد ۱۸-۴۵ ساله اطلاعات اولیه مربوط به وضعیت کشور را از طریق شبکه‌های اجتماعی و افراد از ۴۵ سال به بالا از طریق رادیو، تلویزیون و روزنامه‌ها بدست می‌آوردند. در آستانه بحران، زنان خشونت‌دیده از طریق پیامک تلفنی اطلاعات را دریافت می کرده‌اند و تنها ۳.۵٪ آنها توانسته‌اند خود را برای قرنطینه آماده کنند. زنان مبتلا به ایدز تمام اطلاعات را از دوستان، خانواده و جامعه خود به دست می‌آورند و اقلیت‌های قومی و زنان کارآفرین از طریق سایت‌های رسمی دولت.

این پژوهش همچنین توصیه‌هایی را برای نهادهای دولتی، مقامات محلی و خودگردان، سازمان‌های جامعه مدنی و سازمان‌های بین المللی ارائه می‌کند.

انتهای پیام/


١١:٥٣ - 1399/10/29    /    شماره : ٧٦٣٥٨٠    /    تعداد نمایش : ٥١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.